لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۷

هشدار کلینتون به سوریه در مورد توسل به سلاح های شیمیایی


کلینتون در اجلاس وزیران امور خارجه ناتو در بروکسل حضور یافت
کلینتون در اجلاس وزیران امور خارجه ناتو در بروکسل حضور یافت
هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، به رهبران سوریه در مورد توسل به سلاح های شیمیایی هشدار داد.

کلینتون روز چهارشنبه در اجلاس وزیران امور خارجه ناتو در بروکسل گفت این نگرانی هست که رژیم اسد به سلاح های شیمیایی متوسل شود یا کنترل این سلاح ها به دست یکی از گروه هایی که در داخل سوریه عمل می کنند بیافتد.

کلینتون گفت ناتو به عنوان بخشی از موضع واحد خود در این مساله، پیامی واضح برای سوریه فرستاده است که چنین اقدامی عبور از خط قرمز خواهد بود و عاملان آن مسئول شناخته خواهند شد.

وزیر امور خارجه آمریکا این هشدار را پس از آن صادر کرد که گزارش رسید سربازان سوریه به جابجایی سلاح های شیمیایی پرداخته اند و ممکن است برای استفاده از آنها، در حالی که حلقه محاصره مخالفان در اطراف دمشق تنگتر می شود، آماده شوند.

کلینتون که در پی موافقت ناتو با درخواست ترکیه برای استقرار موشک های رهگیر پاتریوت در امتداد مرز سوریه سخن می گفت، اظهار داشت تصمیم ناتو پیامی روشن برای رهبران سوریه است که ترکیه از حمایت کامل ناتو برخوردار است.

کلینتون همجنین از بشار اسد خواست با تشکیلات جدید مخالفان سوریه به توافق سیاسی برسد.

انتظار می رود سربازان آمریکا، هلند و آلمان درهفته های آینده سیستم موشکی پاتریوت را نصب کنند.

وزیرامور خارجه روسیه روز سه شنبه گفت ناتو در مورد تهدید سوریه گزافه گویی می کند. او گفت روسیه بر این عقیده است گزارش های آماده ساختن تسلیحات شیمیایی درست نیست.

مقامات ناتو تاکید می کنند سیستم پاتریوت کاملا دفاعی است. آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو، روز چهارشنبه گفت استقرار سیستم به معنای مداخله در مناقشه سوریه نیست، اما هشداری به موقع به دمشق است که حتی نباید درباره استفاده ازتسلیحات شیمیایی فکر کند.
XS
SM
MD
LG