لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۸

سازمان ملل خواستار «آتش‌بس فوری و پایدار» در نوار غزه و اسرائیل شد


مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز جمعه با تصویب قطعنامه‌ای غیر الزام‌آور، خواستار آتش‌بس فوری و پایدار در اسرائیل و نوار غزه شد.

این قطعنامه با ۱۲۰ رای موافق، ۱۴ رای مخالف و ۴۵ رای ممتنع به تصویب رسید.

در این قطعنامه از اسرائیل خواسته شده است که دستور تخلیه فلسطینیان از شمال غزه را لغو و اجازه ورود همه مایحتاج، از جمله سوخت به نوار غزه را صادر کند.

همچنین از همه طرف‌های درگیر خواسته شده است که خویشتنداری و از اقدامات تحریک‌آمیز و مخرب خودداری کنند.

این قطعنامه راه‌حل «عادلانه و پایدار» برای حل مناقشه اسرائیل و فلسطینیان را «تنها از راه‌های مسالمت‌آمیز» دانست و تصریح کرد که «همه اعمال خشونت‌آمیز علیه غیرنظامیان فلسطینی و اسرائیلی، از جمله تمام اقدامات تروریستی و حملات بی رویه، و همچنین تمام اقدامات تحریک‌آمیز و مخرب از هر سمتی، محکوم است.»

با این حال، این قطعنامه نه تنها به طور مشخص حماس را به دلیل حمله تروریستی ۷ اکتبر محکوم نکرد، بلکه هیچ اشاره‌ای به نام و اقدامات «جنایتکارانه» گروهک «تروریستی» حماس هم نشد.

این قطعنامه همچنین حق اسرائیل برای دفاع از خود را تأیید نکرد.

سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل ساعاتی قبل طی سخنانی در مجمع عمومی، از همه کشورها به ویژه اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواسته بود ضمن به رسمیت شناختن حق اسرائیل در دفاع از مردمان خود، حملات تروریستی حماس را محکوم و بر آزادی همه گروگان‌ها تاکید کنند.

همزمان گزارش‌ها از اسرائیل حاکی است که خدمات اینترنت و تلفن در نوار غزه قطع شده و ارتش اسرائیل برای حمله زمینی قریب‌الوقوع به نوار غزه اعلام آمادگی کرده است.

XS
SM
MD
LG