لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۸

سازمان ملل از افزایش اظهارات تنفرآمیز علیه فلسطینی‌ها ابراز نگرانی کرد


کمیته سازمان ملل در مورد نژادپرستی مستقر در ژنو، روز جمعه، در بیانیه‌ای نسبت به افزایش اظهارات تنفرآمیز نژادپرستانه و تحقیرآمیز علیه فلسطینی‌ها توسط برخی از اسرائیلی‌ها، از جمله مقامات ارشد اسرائیلی، از زمان حملات ۷ اکتبر حماس ابراز نگرانی کرد.

هیئت دیپلماتیک اسرائیل در ژنو در واکنش گفت این بیانیه «همه قربانیان قتل عام ۷ اکتبر و قربانیان حملات یهودستیزی در سراسر جهان را ناامید کرد.»

به گزارش رویترز، از زمان آغاز حمله حماس به اسرائیل که ۱۴۰۰ کشته بر جای گذاشت و حملات بی‌وقفه اسرائیل را به همراه داشت، گزارش‌های فزاینده‌ای از حملات یهود‌ستیزی و اسلام‌هراسی در کشورهایی مانند ایالات متحده و بریتانیا منتشر شده است.

این کمیته که از اظهارات اخیر از جمله اظهارات مقامات ارشد اسرائیلی، سیاستمداران و شخصیت‌های عمومی «بسیار نگران» است، از اسرائیل خواسته است این گونه سخنان نفرت‌انگیز را محکوم کند.

بیانیه این کمیته به اظهارات یوآو گالانت وزیر دفاع اسرائیل در ۹ اکتبر اشاره کرد که در آن فلسطینی‌ها را "حیوانات انسانی" نامید. بیانیه در ادامه هشدار می‌دهد که چنین اظهاراتی «می‌تواند محرکی برای حملات با هدف نسل کشی باشد.» اظهارات گالانت قبلاً توسط فلسطینی‌ها و دیگران محکوم شده است.

این کمیته همچنین توصیه قبلی به فلسطینی‌ها برای مبارزه با سخنان تنفرآمیز و تحریک به خشونت علیه یهودیان را تکرار کرد.

هئیت دیپلماتیک اسرائیل در سازمان ملل گفت که بیانیه این کمیته، یهودستیزی فزاینده ، از حمله حملات به یهودیان و فراخوان برای کشتار یهودیان را «به طرز بدبینانه‌ای نادیده گرفته است.»

نگرانی کمیته سازمان ملل در مورد نژادپرستی در پی انتقاد اسرائیل از آنتونیو گوترش، دبیرکل این نهاد جهانی ابراز شد که او را به توجیه حملات حماس به اسرائیل متهم کرد. گوترش اتهامات اسرائیل را رد کرد و آنها را برداشت نادرست از اظهارات خود خواند.

کمیته سازمان ملل متشکل از هجده کارشناس مستقل است و وظیفه نظارت بر رعایت معاهده ۱۹۶۵ علیه نژادپرستی را بر عهده دارد که اسرائیل و فلسطینی‌ها هر دو آن را تصویب کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG