لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۷

سازمان ملل متحد: مرگ و جراحت غیرنظامیان افغانستان در ۲۰۱۵ به اوج رسیده است


آمار غیرنظامیان مجروح و کشته‌ شده در درگیری‌های مسلحانه افغانستان در سال جاری میلادی از شمار مرگبارترین سال ثبت شده در این کشور فراتر رفته است.

هیئت معاونت سازمان ملل متحد برای افغانستان یا یوناما روز چهارشنبه ضمن اعلام این خبر گفت گزارش نیم ساله حفاظت از غیرنظامیان در درگیری‌های مسلحانه شمار غیرنظامیان جان‌باخته و مجروح ثبت‌شده در نیمه اول سال ۲۰۱۵ را ۴۹۲۱ نفر اعلام کرده است.

به گفته سازمان ملل متحد، این آمار دربرگیرنده ۱۵۹۲ مورد مرگ و ۳۳۲۹ مورد مجروحیت است و نشان‌دهنده یک درصد افزایش در میزان مرگ‌ومیر و جراحت غیرنظامیان در مقایسه با زمان مشابه سال قبل است.

دلایل آسیب غیرنظامیان

حدود ۹۰ درصد آسیب وارده به غیرنظامیان ناشی از درگیری میان ماموران امنیتی افغانستان و نیروهای شبه‌نظامی است از جمله حملات انتحاری و درگیری‌های از پیش برنامه‌ریزی‌نشده.

این گزارش می‌گوید ۷۰ درصد آمار ذکر شده از آسیب‌دیدگان غیرنظامی مربوط به فعالیت نیروهای ضددولتی است. قتل برنامه‌ریزی شده غیرنظامیان نیز عمدتا علیه حامیان دولت بوده است.

با این حال طالبان ادعاهای مطرح شده در گزارش فوق را رد کرده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در بیانیه‌ای که برای رسانه‌ها فرستاده شده گفت گزارش فوق «یک‌جانبه است و بر اساس واقعیات نیست.»

مرگ‌ومیر و مجروحیت غیرنظامیان ناشی از فعالیت نیروهای دولتی و حامی دولت ۱۶ درصد کل آمار را دربرمی‌گیرد که بخش عمده آن مربوط به نیروهای امنیتی افغانستان و یک درصد مربوط به نیروهای آمریکایی و ناتو است.

گزارش اخیر سازمان ملل متحد که در همکاری با کمیساریای عالی حقوق بشر این نهاد بین‌المللی تهیه شده همچنین نشان‌دهنده افزایش ۲۳ درصدی مرگ و مجروحیت زنان و ۱۳ درصد مرگ و مجروحیت کودکان است.

طبق گزارش سال گذشته سازمان ملل متحد، ۲۰۱۴ بیشترین آمار آسیب غیرنظامیان از سال ۲۰۰۷ به بعد -که تهیه این گزارش‌ها آغاز شد – را به خود اختصاص داده بود.

در سال ۲۰۰۷ ، شمار مرگ‌ و جراحت غیرنظامیان افغانستان بالغ بر ده هزار نفر بود.

XS
SM
MD
LG