لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۰

سازمان ملل خواستار دسترسی و بودجه بیشتر برای کمک به نیازمندان سوری‌ شد


یک مادر سوری با کودک مبتلا به وبا در بیمارستانی در دیرالزور سوریه
یک مادر سوری با کودک مبتلا به وبا در بیمارستانی در دیرالزور سوریه

 سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه با اشاره به همه‌گیری وبا در سوریه و در آستانه زمستان خواستار آن شد تا کمک مالی و امکان دسترسی این سازمان به نیازمندان آن کشور افزایش یابد.

رینا قلانی، مدیر امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای به شورای امنیت گفت: «انتظار می‌رود کولاک، دمای زیر صفر، بادهای شدید، باران و سیل به زودی رخ دهد.»

سازمان ملل می‌گوید ۱۴.۶ میلیون نفر [از کل جمعیت ۱۷.۵ میلیون نفری سوریه] به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند. این رقم بالاترین تعداد نیازمندان در ۱۱ سال جنگ داخلی در آن کشور است. دستکم ۱۲ میلیون نفر در سوریه درگیر ناامنی غذایی هستند و سوء تغذیه در حال افزایش است. اکثر خانواده‌ها با بحران اقتصادی فلج کننده‌ای دست و پنجه نرم می کنند و ۹۰٪ جمعیت زیر خط فقر قرار دارند. شرایط خشکسالی همچنین باعث شده است میزان برداشت گندم در این کشور از زمان شروع جنگ به پایین‌ترین حد خود رسیده است.

به گفته خانم قلانی «کمبود شدید سوخت و برق، گرم نگه‌داشتن خانه‌ها را در زمستان بسیار دشوار می‌کند. شمار آوارگانی که در سراسر سوریه برای ‌گذراندن زمستان به کمک نیاز دارند، نسبت به سال‌های قبل ۳۰٪ افزایش یافته است.» بیشتر این افراد زنان و کودکانی هستند که در اردوگاه‌هایی با دسترسی محدود یا بدون دسترسی به گرما، برق، آب یا فاضلاب زندگی می‌کنند.

خانم قلانی در این بیانه با اشاره به اینکه به دلیل نبودِ آب سالم در چندین منطقه کشور، وبا شایع شده و به‌سرعت گسترش یافته، اکنون در هر ۱۴ استان کشور تأیید شده است. دستکم ۲۴ هزار مورد مشکوک مشاهده شده، و ۸۰ نفر در اثر مصرف آب آلوده به وبا مبتلا شده و جان باخته‌اند.

وی خطاب به شورای امنیت گفت تنها برای مقابله با وبا در سه ماه آینده مبلغ ۳۴.۴ میلیون دلار مورد نیاز است. این در حالی است که تنها در دو ماه باقی مانده از سال، دیگر فعالیت‌های بشردوستانه سازمان ملل در سوریه نیز با کمبود بودجه قابل توجهی روبرو هستند.

مجوز شورای امنیت برای عملیاتی که طی هشت سال کمک‌ها به سوریه را از ترکیه و از طریق گذرگاه مرزی باب الهوی به شمال غرب سوریه منتقل می‌کند، در اوایل ژانویه منقضی می‌شود.

عدم تمدید این مجوز به معنای آن است که در اوج زمستان، و در میانه همه‌گیری وبا، دسترسی میلیون‌ها نفر سوری در زمانی که بیشترین نیاز را به کمک‌های بین‌المللی دارند، قطع خواهد شد.

جنگ داخلی سوریه که در سال ۲۰۱۱ آغاز شد، صدها هزار کشته برجا گذاشت و نیمی از جمعیت ۲۳ میلیون نفری این کشور را آواره کرد.

بیش از ۸۰ درصد مردم سوریه فقیر هستند و بسیاری از مردم این کشور به کمک های بشردوستانه وابسته هستند.

XS
SM
MD
LG