لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۳

شورشیان اوکراین: فرودگاه دونتسک را پس می‌گیریم


 یک شورشی حامی روسیه در حال آماده کردن اسلحه اش برای حمله به نیروهای ارتش در فرودگاه بین المللی دونتسک - نهم شهریور
یک شورشی حامی روسیه در حال آماده کردن اسلحه اش برای حمله به نیروهای ارتش در فرودگاه بین المللی دونتسک - نهم شهریور

فرودگاه بین‌المللی دونتسک در ماه‌‌های اخیر دو بار میان شورشیان و ارتش اوکراین دست به دست شده است.

شورشیان جدایی طلب در دونتسک – بزرگترین شهر شرقی اوکراین که در تصرف دارند – گفته‌اند به زودی فرودگاه دونتسک را بار دیگر از دست نیروهای ارتشی درمی‌آورند. الکساندر تیموفی‌اف، یکی از رهبران گروه‌های شورشی شرق اوکراین گفته که « ۹۵ درصد فرودگاه در کنترل ماست؛ و در واقع الآن هم فرودگاه را ما در دست داریم. فقط باید تعدادی از نیروهای ارتش اوکراین را که در فرودگاه هستند، بیرون کنیم. ارتش اوکراین در حال عقب‌نشینی است. سربازانی که منطقی فکر می‌کنند سلاح‌هایشان را تسلیم می‌کنند و می روند. بقیه می‌مانند.»

یکی از منابع نزدیک به شورشیان گفت تدارک حمله به فرودگاه دیده شده و آنها به زودی فرودگاه را به تصرف در خواهند آورد.
از دست دادن کنترل فرودگاه دونتسک مایه سرشکستگی ارتش اوکراین خواهد بود که نزدیک به سه ماه پیش موفق شدند آن را از دست شورشیان خارج کنند.
در شهر لوهانسک هم که در تصرف شورشیان است، ارتش روز دوشنبه فرودگاه را به شورشیان واگذاشت.

رهبران کشورهای اروپایی تحریم‌های جدیدی برای تنبیه مسکو در دست دارند که تا ساعاتی دیگر بر سر آن به بحث می‌نشینند. تحریم‌های جدید قرار است روز جمعه به تصویب اعضای اتحادیه اروپا برسد.

در همین حال در واشنگتن، دریاسالار جان کربی، سخنگوی پنتاگون برآورد کرده که هزاران نفر از نیروهای روسی در خاک اوکراین هستند. وی در یک کنفرانس خبری گفت:
«می‌خواهید حرف‌های تحریک‌آمیز بزنید؟ بگذارید راجع به آن چند هزار سرباز روسی که در شرق اوکراین هستند صحبت کنیم که با سلاح‌های سنگین به پشتیبانی از جدایی‌طلبان ادامه می‌دهند، و بیش از ۱۰،۰۰۰ سرباز روسی که در مرزهای جنوب شرقی اوکراین مستقر هستند.»

به نوشته روزنامه ایتالیایی لارپوبلیکا، ژوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا به نقل از ولادیمیر پوتین گفته که آقای پوتین اگر بخواهد می‌تواند در کمتر از دو هفته پایتخت اوکراین را تصرف کند. کرملین در واکنش به سخنان باروسو گفته وی اظهارات آقای پوتین را «خارج از متن» و به نحو سفسطه‌آمیز نقل کرده. یوری یوشاکوف، مشاور سیاست خارجی کرملین آقای باروسو را برای درز دادن این گفته به باد انتقاد گرفت.

گفته آقای باروسو در نقل قول از رئیس‌جمهوری روسیه در یک مکالمه خصوصی، از اوایل این هفته در تیتر خبرهای شماری از نشریات اروپا به چشم می‌خورد.

XS
SM
MD
LG