لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۳

با آتش بس در شرق اوکراین موافقت شد


با آتش بس در شرق اوکراین موافقت شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:46 0:00

رهبران اوکراین، روسیه، آلمان و فرانسه پس از یک رشته مذاکرات در بلاروس، روز پنجشنبه بر سر طرح آتش بس در شرق اوکراین به توافق رسیدند. هدف این طرح پایان دادن به چندین ماه درگیری میان نیروهای دولتی اوکراین و جدایی طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین است. درگیری ها به کشته شدن دست کم ۵۴۰۰ نفر و جراحت هزاران نفر دیگر منجر شده است.

خبر توافق بر سر آتش بسی که قرار است از ۱۵ فوریه آغاز شود، پس از ۱۶ ساعت مذاکرات دشوار در مینسک، پایتخت بلاروس اعلام شد.

با اینکه توافق آتش بس روز پنجشنبه اعلام شد، اما مقامات ارتش اوکراین گفتند که تانک ها و تجهیزات سنگین نظامی بیشتری شبانه با عبور از مرز، از روسیه وارد اوکراین شد.

به گفته سخنگوی ارتش اوکراین، حدود ۵۰ تانک، ۴۰ سامانه راکت انداز چندگانه، و تعداد مشابهی خودروهای زرهی در منطقه ایزوارین مرز اوکراین را رد کرد و وارد این کشور شد.

پیش از شروع نشست مینسک ۱۹ سرباز اوکراینی در حمله جدایی طلبان در نزدیکی شهر دبالتسو کشته شدند.

گزارش شده است که شورشیان شرق اوکراین با طرح آتش بس موافقت کرده اند.

اما همه طرف ها همچنین در کنفرانس های خبری جداگانه تاکید کرده اند که اختلافاتی همچنان باقی است. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفت: «در اواخر جلسه رئیس جمهوری پوتین بر جدایی طلبان فشار آورد تا با آتش بس در نیمه شب شنبه، یا اولین دقیقه یکشنبه موافقت کنند. من و دیگران می دانیم که هنوز کارهای زیادی باید انجام گیرد. اما فرصت واقعی برای بهبود وضعیت وجود دارد.»

در پایان مذاکرات، ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز به رغم طولانی شدن مذاکرات، که از شامگاه تا سحرگاه طول کشید، راضی بود.

آقای پوتین گفت: «بهترین شب عمرم نبود، اما به نظرم به صبح خوبی رسید.» او گفت طرف های مذاکره توانستند «بر سر مسائل اساسی توافق کنند» که از جمله خارج کردن تسلیحات سنگین از مناطق درگیر است.

موارد توافق از این قرارند: آتش بس از اولین دقیقه یکشنبه ۲۶ بهمن ماه، و خارج کردن تسلیحات سنگین دو طرف از مناطق درگیر.

مقامات مسکو انتظار اصلاحاتی را در قانون اساسی اوکراین دارند که به توصیف آنها حقوق مردم منطقه دنباس در شرق اوکراین را تضمین کند.

پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین گفت در جریان مذاکرات آتش بس، تنش بسیاری وجود داشت. پروشنکو گفت در مذاکرات شرایط غیرقابل قبولی پیش روی او گذاشته شد، اما او مقاومت کرد: «علیرغم فشار زیاد، به خودمختاری دنباس رضایت ندادم.» او گفت: «با نظام فدرالیسم هم موافقت نکردیم. نه خود مختاری در کار خواهد بود نه فدرالیسم.»

پروشنکو گفت اقداماتی «با تغییر در قانون اساسی، در قالب عدم تمرکز، بگونه ای که کماکان به کل کشور مرتبط باشد» انجام می شود.

به گفته رئیس جمهوری اوکراین آتش بس با خروج نیروهای خارجی از خاک این کشور و کنترل همه مرزهای کشور توسط دولت کیف همراه خواهد بود.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه نشست مینسک را لازم خواند. آنگلا مرکل و فرانسوا اولاند عازم بروکسل هستند، جایی که اتحادیه اروپا پیشتر بررسی تحریم های بیشتر علیه روسیه را در دستور کار داشت.

به گفته رئیس جمهوری فرانسه، برقراری روابط اقتصادی نیز در متن توافق جدید گنجانده شده است. همزمان در واشنگتن، صندوق بین المللی پول اعلام کرد وامی ۴۰ میلیارد دلاری در اختیار دولت اوکراین خواهد گذاشت تا برای احیای اقتصاد این کشور مصرف شود.

کیف و کشورهای غربی می گویند روسیه از جدایی طلبان شرق اوکراین حمایت نظامی می کند. روسیه اتهام ارسال نیرو و تجهیزات به شرق اوکراین را تکذیب کرده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته است او پیش از تصمیم گیری در مورد ارسال سلاح برای کمک به دولت اوکراین، منتظر نتیجه نشست آتش بس خواهد بود.

XS
SM
MD
LG