لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۳

اوباما: هزینه‌ها در اوکراین برای روسیه بالا خواهد رفت


رییس جمهوری باراک اوباما روز سه شنبه دهم فوریه -۲۱ بهمن‌ماه- در یک گفتگوی تلفنی با همتای خود، ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه از وی خواست تا در کاهش خشونت‌ها در شرق اوکراین که جدایی طلبان در آن منطقه مورد حمایت روسیه قرار دارند، همکاری کند.

آقای اوباما در این تماس تلفنی بر حمایت ایالات متحده از دولت مرکزی اوکراین بار دیگر تاکید کرد و هم چنین بر حفظ تمامیت ارضی این کشور اشاره داشت.

در بخشی دیگر از این تماس تلفنی با اشاره به افزایش تلفات در مناطق درگیر، نشست مینسک در بلاروس را فرصت مناسبی برای روسیه در کنار کشورهای فرانسه، آلمان و اوکراین برای رسیدن به یک راه حل صح آمیز دانست.

رییس جمهوری اوباما با تاکید بر اهمیت رسیدن به یک راه حل کاربردی، طرفین را متعهد به اجرای تعهدات توافقات حاصل شده در مینسک دانست.

او در این تماس اشاره داشت که اگر روسیه به اقدامات تهاجمی خود در اوکراین نظیر اعزام نیروهای نظامی، اسلحه، حمایت مالی از جدایی طلبان ادامه دهد، هزینه‌های زیادی را برای آن کشور دربر خواهد داشت. ​

پیشتر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته بود تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه تنها زمانی می تواند برداشته شود که بین کیف و جدایی طلبان حامی روسیه در شرق اوکراین یک توافق آتش بس به طور کامل اجرا شود.

مسکو به دلیل حمایت از جدایی طلبان شرق اوکراین و ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه اوکراین به خود، از سوی اتحادیه اروپایی و آمریکا تحریم شده است.​

این در حالی است که از روز یازدهم فوریه قرار است در نشستی با حضور کشورهای فرانسه، آلمان و اوکراین در مینسک پایتخت بلاروس با توافق حاضران یک راه کار صلح آمیز برای بحران شرق اوکراین پیشنهاد شود. کشورهای غربی بر این باورند که روسیه باید خود را به اجرای مفاد این راه کار متعهد بداند.

XS
SM
MD
LG