لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۷

تلاش روسیه برای اختلال در صادرات غلات؛ دومین حمله شبانه روسیه به بندر اودسا در اوکراین


تصاویری از خسارت‌های ناشی از حملات روسیه به اوکراین
تصاویری از خسارت‌های ناشی از حملات روسیه به اوکراین

روسیه برای دومین شب متوالی، حمله‌ هوایی گسترده‌ای به بندر اودسا در اوکراین انجام داد که به گفته یک مقام اوکراینی «شبی جهنمی» را رقم زد. مقامات اما وعده داده‌اند که از این شرایط هراسی نداشته و به صادرات غلات ادامه خواهند داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جسرهی براتچوک، سخنگوی اداره نظامی اودسا، روز چهارشنبه ۲۸‌ تیرماه، در یک پیام صوتی در کانال تلگرامی خود گفت: «این حمله بسیار قدرتمند و واقعاً عظیم بود.»

او با بیان اینکه «شبی جهنمی بود» افزود که جزئیات خسارات و تلفات متعاقبا اعلام خواهد شد.

براتچوک گفت: «آنها تلاش می‌کنند تا کل جهان را مرعوب سازند، به ویژه کسانی که می‌خواهند برای کریدور غلات اوکراین، ترکیه و سازمان ملل کار کنند.»

او در ادامه گفت: «فکر می‌کنم که همه افراد عادی و منطقی نگاه کرده و می‌گویند: اودسا نمی‌ترسید، نمی‌ترسد و نخواهد ترسید - ما کار خواهیم کرد.»

فرماندار انتصابی روسیه نیز در شبه‌جزیره کریمه روز چهارشنبه گفت که آتش سوزی در زمین‌های آموزشی نظامی در منطقه کیروفسک در شبه جزیره کریمه، باعث تخلیه بیش از ۲ هزار نفر و بسته شدن بزرگراه مجاور آن شده است.

سرگئی آکسیونوف در پیام‌رسان تلگرام گفت: «قرار است ساکنان چهار شهرک را به طور موقت تخلیه کنند، این تعداد بیش از ۲هزار نفر است.»

بیشتر مناطق اوکراین از ساعتی بعد از نیمه شب چهارشنبه تحت هشدار حمله هوایی قرار داشتند و روسیه به مناطق دیگر از جمله کی‌یف بوسیله هواپیماهای بدون سرنشین حمله کرد.

حملات به اودسا، یکی از بنادر اصلی اوکراین برای صادرات غلات، به دنبال وعده تلافی جویانه روسیه پس از انفجار در پل کریمه که مسکو اوکراین را عامل آن دانسته، انجام شده است.

مدت کوتاهی پس از انفجار در این پل، مسکو از توافقنامه یک ساله غلات دریای سیاه که به اوکراین اجازه صادرات ایمن غلات را می‌داد، خارج شد. اقدامی که به گفته سازمان ملل «خطر ایجاد گرسنگی در سراسر جهان» را به همراه دارد.

روسیه و اوکراین عمده‌ترین تامین‌کنندگان گندم در جهان هستند و بنا به اعلام برنامه جهانی غذا، بحران غذایی جهانی ناشی از جنگ میان آنها ۴۷ میلیون نفر را به «گرسنگی حاد» سوق داده است.

XS
SM
MD
LG