لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۸

زلنسکی برای حضور در نشست «گروه هفت» وارد ژاپن شد


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، برای شرکت در نشست سران گروه هفت وارد فرودگاه هیروشیما شد - ۲۰ مه ۲۰۲۳ (۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲)
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، برای شرکت در نشست سران گروه هفت وارد فرودگاه هیروشیما شد - ۲۰ مه ۲۰۲۳ (۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، روز شنبه وارد ژاپن شد تا با رهبران گشورهای گروه هفت گفت‌وگو کند.

حضور زلنسکی، همزمان با افزایش فشارها و محدودیت‌های کشورها بر مسکو به خاطر تهاجم به اوکراین، بیشتر به منظور جلب توجه جهانی به این مسئله است.

به گزارش آسوشیتدپرس، تقویت حمایت بین‌المللی از اوکراین در حال حاضر از اولویت زیادی برخوردار است، چرا که این کشور برای بازپس‌گیری سرزمین‌های تصرف شده‌اش توسط روسیه، در جنگی که در فوریه سال گذشته میلادی آغاز شد، آماده می‌شود.

حضور شخصی زلنسکی در نشست «گروه هفت» در خالی است که آمریکا شنبه حمایت خود از برنامه آموزش خلبانان اوکراینی برای پرواز با هواپیماهای اف-۱۶ ساخت آمریکا را اعلام کرد. آموزش و ارائه اف-۱۶ حدود ۱۸ ماه طول خواهد کشید. دولت بایدن می گوید آموزش خلبانان نسل چهارم هواپیماهای اف-۱۶ در اروپا انجام خواهد گرفت.

زلنسکی به محض رسیدن به ژاپن در هواپیمایی که توسط فرانسه مهیا شده بود در توئیتی نوشت: «ژاپن. گروه هفت. جلسات مهم با شرکا و دوستان اوکراین. امنیت و افزایش همکاری برای پیروزی ما. امروز صلح [به ما] نزدیک‌تر خواهد شد.»

یک مقام اتحادیه اروپا که نخواست نامش فاش شود به خبرنگاران درباره این مذاکرات گفت که زلنسکی روز یکشنبه در دو جلسه جداگانه شرکت خواهد کرد. یک جلسه تنها با اعضای گروه هفت با تمرکز بر جنگ در اوکراین خواهد بود و دیگری که بر «صلح و ثبات» متمرکز شده، شامل اعضای گروه هفت و سایر کشورهای دعوت شده برای شرکت در این نشست خواهد بود.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، گفت که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و زلنسکی در این نشست گفتگوی رو در رو و مستقیم خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG