لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۸

اصرار زلنسکی به کانادا: از برقراری منطقه پروازممنوع بر فراز اوکراین حمایت کنید


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین (آرشیو)
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین (آرشیو)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در یک نطق احساسی خطاب به نمایندگان پارلمان و نخست‌وزیر کانادا از آنها خواست از برقراری منطقه پرواز ممنوع بر فراز آسمان کشورش، حمایت کنند.

زلنسکی در تماسی ویدئویی از قانونگذاران و دولتمردان کانادایی خواست خود را جای او بگذارند و تصور کنند که چه حسی خواهند داشت اگر شهرهایی مانند ونکوور و تورنتو زیر آماج چنین حملاتی می‌بودند.

زلنسکی برای توصیف وضع کنونی کشورش از جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، خواست تصور کند برج سی‌ان تورنتو توسط بمب‌های روسی تخریب شده و کودکان کانادایی کشته می‌شوند.

رئیس جمهوری اوکراین ضمن تاکید بر لزوم تشدید تحریم‌ها علیه روسیه، گفت تهاجم ولادیمیر پوتین به کشورش، جنگی برای «نابود کردن» اوکراین است.

سخنرانی ویدئویی رئیس جمهوری اوکراین با تشویق شدید و طولانی نمایندگان هر دو مجلس عوام و سنای کانادا و جاستین ترودو مواجه شد.

پیش از سخنان ولودیمیر زلنسکی، جاستین ترودو با انتشار توییتی، اعلام کرده بود که حمایت کانادا از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تزلزل‌ناپذیر بوده و خواهد بود.

کانادا حدود یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار تبعه اوکراینی‌الاصل دارد و کریستیا فریلند، معاون نخست‌وزیر و وزیر دارایی کنونی کانادا، از مادری اوکراینی-کانادایی زاده شده است.

XS
SM
MD
LG