لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۳

آتش‌بس در اوکراین برقرار است؛ رزمایش مشترک با آمریکا آغاز شد


پترو پروشنکو رئیس جمهوری اوکراین در جمع گروهی از کارگران شهر ماریوپل - ۱۷ شهریور ۱۳۹۳
پترو پروشنکو رئیس جمهوری اوکراین در جمع گروهی از کارگران شهر ماریوپل - ۱۷ شهریور ۱۳۹۳

آتش‌بس ميان دولت اوکراین و جدايی‌طلبان مورد حمایت روسیه در شرق آن کشور همچنان برقرار است، هر چند از روز گذشته به این سو چند مورد حملات پراکنده صورت گرفت و به گفته سخنگوی شورای امنيت و دفاع اوکراين نيمی از آنها از سوی شورشیان جدايی‌طلب بوده است.

آندری ليسنکو در ادامه با بیان این که نوع حملات شورشیان علیه نیروهای دولتی تغيير کرده است گفت «جدايی‌طلبان به جای استفاده از خمپاره‌های سنگين و موشک، تيراندازی می‌کنند.»

به گفته سخنگوی شورای امنيت و دفاع اوکراين، سربازان ارتش اوکراین با این وجود آتش‌بس را رعايت می‌کنند، اما اگر جانشان در خطر باشد، از خود دفاع خواهند کرد.

در همین حال، ایالات متحده و اوکراين روز دوشنبه یکرزمايش مشترک دريايی با نام «نسيم دريايی ۲۰۱۴» در شمال غربی دريای سياه را آغاز کردند.

به گفته آندری ليسنکو هدف از انجام این رزمایش در نظر گرفتن تدارکات امنيتی در بخش‌هايی است، که برای رفت و آمد کشتی‌ها خطر دارد و تا روز چهارشنبه ۱۹ شهريور ادامه خواهد یافت.

رئيس جمهوری اوکراين نیز امروز در حرکتی نمادين، بطور غير منتظره از شهر بندری ماريوپل در شرق آن کشور ديدار کرد؛ اقدامی که نشان دهندۀ اقتدار دولت اوکراين در منطقه‌ای است که در روزهای اخير در برابر حملات جدايی‌طلبان طرفدار روسيه مقاومت کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پترو پروشنکو در سخنانی در جمع گروهی از کارگران آن شهر با بیان این که ماریوپل «اوکراینی بوده، هست و خواهد بود،» گفت این شهر ثابت کرد که به هیچ کس اجازه نخواهد داد که آن را نابود کند.

در عین حال تحريم‌های اتحاديه اروپا عليه روسيه، از جمله در مورد دو شرکت روس نِفت و گازپروم از امروز دوشنبه به مرحلۀ اجرا گذاشته می‌شود؛ اما اتحاديه اروپا بطور ضمنی می‌گويد ممکن است اين اقدام را به تاخیر اندازد، چون می‌خواهد يک بار ديگر به مسکو فرصت دهد تا شايد گامی در جهت کاستن از تنش موجود بردارد.

اما دیمیتری مدودف نخست وزير روسیه هشدار داد که در صورت عملی شدن تحريم‌های جديد اتحاديه اروپا و آمريکا، مسکو حريم هوايی خود را به روی هواپيماهای غربی می بندد.

سازمان عفو بين الملل روز يکشنبه در گزارشی اعلام کرد شواهد و مدارک فزاينده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهند روسيه همچنان در حال تأمين اسلحه و تجهیزات برای جديی‌طلبان اوکراين است.

سليل شتی دبير کل سازمان عفو بين المللی در این زمینه گفت «در مورد اين مسئله بايد تحقيق شود. چون در شرايط جنگی امکان اين وجود ندارد که بتوان با دقت به تمام جزئيات پرداخت؛ اما با توجه آنچه می‌ببینیم، می‌توان مطمئن بود که اکنون هر دو طرف می‌توانند به جنايت جنگی متهم شوند.»

با این حال آلمان و سوئيس امروز اعلام کردند، آتش‌بس در اوکراين کافی نيست و جدايی‌طلبان و دولت اوکراين بايد به بقيه شروط مندرج در توافقنامه بلاروس، از جمله مبادله کامل اسرا و زندانيان جنگی عمل کنند.

XS
SM
MD
LG