لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۰

در درگیری های کیف، دهها تن کشته شدند


چند ساعت پس از آنکه ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری اوکراین گفت با رهبران مخالفان بر سر یک آتش بس توافق شده است، درگیری های تازه ای میان معترضان و پلیس در کیف، پایتخت این کشور رخ داد.

گزارش ها بنقل از منابع پزشکی معترضین حاکی است در درگیری های روزهای چهارشنبه و پنجشنبه بالغ بر ۱۰۰ تن کشته شدند.

سه وزیر امورخارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار بود روز پنجشنبه با رئیس جمهوری در کیف ملاقات کنند، اما گزارش های متضادی از لغو دیدار آنها به خاطر تجدید خشونت ها منتشر شده است.

اتحادیه اروپا یک نشست اضطراری در بروکسل برای بررسی وضعیت اوکراین و اعمال تحریم علیه مسوولان نا آرامی ها تشکیل داده است.

وزارت بهداشت اوکراین آمار کشته شدگان درگیری های هفته جاری را به ۲۸ نفر افزایش داد و گفت ۲۸۷ نفر دیگر در بیمارستان ها بستری شده اند که از این تعداد، ۸۸ نفر مامور پلیس، ۶ نفر خبرنگار و یک نفر عضو پارلمان است.

رئیس جمهوری اوکراین در پایگاه اینترنتی خود روز چهارشنبه گفته بود با رهبران مخالفان برای پایان دادن به عملیات خشونت بار روزافزون در آن کشور گفت و گو می کند.

«آرسنیی یاتسیونیوک»، یکی از رهبران مخالفان که در گفت و گو با «ویکتور یانوکوویچ» حضور داشت، در بیانیه ای در پایگاه اینترنتی حزبش، «باتکیوشچینا» اعلام کرده بود: «حمله به میدان [میدان استقلال در کیف] که حکومت [اوکراین] آن را برنامه ریزی کرده بود، انجام نخواهد گرفت.»

هزاران تن از مخالفان حکومت، در پی یک شبانروز درگیری های خونین با پلیس ضد شورش، همچنان در «میدان» در کیف مانده بودند.

«میدان استقلال» که اوکراینی ها آن را به اختصار و با واژه فارسی، «میدان» می خوانند، کانون مخالفان خشمگین و عمدتاً جوان «ویکتور یانوکوویچ» رئیس جمهوری آن کشور است.

«ویکتور یانوکویچ» مسوولیت این خشونت و خونریزی ها را که در پی یورش سه شنبه شب گذشته پلیس ضد شورش به خیمه و چادر مخالفان در «میدان» گسترش یافت، بر دوش رهبران مخالفان خود گذاشته است.

پلیس و نمایندگان مخالفان می گویند: در این ناآرامی ها، بسیاری از کشته شدگان، از جمله نه مامور پلیس، با گلوله از پای درآمده اند.

در همین ناآرامی های خونین، یک روزنامه نگار نیز کشته شد، و «جرج سایه ویچ»، یکی از گزارشگران دیرین و سرشناس «صدای آمریکا» مجروح شد. «جرج سایه ویچ» در گیر و دار یورش پلیس ضد شورش به خطوط مقدم جبهه در «میدان» جراحت برداشت. او که بشدت کتکش زده اند، با سر و بازوی شکسته هم اکنون در بیمارستان بستری است.

آقای «سایه ویچ» که اوکراینی الاصل است، از «سیلور اسپپرینگ» در ایالت «مریلند» در نزدیکی واشینگتن دی. سی پایتخت آمریکا به «کیف» رفته بود تا در اعتراضات مردمی شرکت کند. او در آن جا به گروه «دفاع از خود»، گروهی از فعالانی پیوست که در «میدان»، اردوگاه اصلی مخالفان معترض، با یکدیگر همکاری می کنند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه، عملیات خشونتبار در اوکراین را محکوم کرد و یادآور شد که ایالات متحده از دولت اوکراین انتظار دارد خویشتنداری کند. آقای اوباما که در دیداری از مکزیک با روزنامه نگاران سخن می گفت، اخطار کرد که افراط در اقدام، پی آمدهایی دارد.

فرمانده ارتش اخراج شد

«ویکتور یانوکوویچ» روز گذشته (چهارشنبه)، در حالی که هزاران معترض و مخالف از سنگربندی هایشان پاسداری می کردند، و ارتش اوکراین اعلام کرده بود در سراسر کشور به کسانی که به گفته نیروهای امنیتی، «گروه های تندرو» هستند، حمله خواهد کرد، فرمان برکناری فرمانده ارتش اوکراین را صادر کرد.

برکناری ژنرال «ولادیمیر زامانا» پس از ساعت ها درگیری و خونریزی اعلام شد اما آقای «یانوکوویچ» درباره دلیل یا علت این اخراج کوچکترین توضیحی نداد.

ساعت ها پس از فرو نشستن خشونت ها، وزارت کشور از عملیات گسترده ای با عنوان روبیدن «تروریست» ها خبر داد و یادآور شد که معترضان، در دیگر نقاط اوکراین، انبارهای اسلحه دولتی را تسخیر کرده اند و مهمات و اسلحه این زرادخانه ها را با خود برده اند.

رسانه های گروهی محلی از قول مسوولان حکومتی می گویند: نگران اند از این که مهمات و سلاح های به غارت رفته، روانه پایتخت شده باشد تا معترضان آن ها را بکار بگیرند.

«گروه های تندرو»: آماج حمله

دولت اوکراین گفته است که در تعقیب «گروه های تندرو»ست.

سازمان اطلاعات و امنیت اوکراین، با اشاره به مواردی از «کشتن مردم صلحجو، و تخریب اموال و دارایی های خصوصی» بیانیه ای صادر کرد و گفت:

روش هایی که عوامل تندرو یا رادیکال در اوکراین بکار گرفته اند، دیگر «علائمی از تروریسم» ندارد، و به «اقدامات تروریستی واقعی» بدل شده است.


در این بیانیه همچنین گفته شده: «در بسیاری از مناطق کشور شاهد اشغال ادارات دولتی محلی، ساختمان های متعلق به وزارت کشور، دادسراها، ادارات نیروهای ارتشی، و نیز زرادخانه ها هستیم.»

در این بیانیه ادعا شده که در عرض تنها بیست و چهار ساعت، یکهزار و پانصد سلاح آتشین، و ده هزار فشنگ ربوده شده و به دست «جنایتکاران» افتاده است.

در ادامه این بیانیه گفته شده که «با توجه به موارد مذکور در فوق، نیروهای امنیتی، دوشادوش مرکز ضد تروریسم اوکراین، تصمیم به اجرای عملیات ضد تروریسم در سراسر کشور گرفته اند.»

به گزارش خبرگزاری «اینترفکس اوکراین»، چندی بعد در همان روز، سازمان اطلاعات و امنیت توضیحنامه ای منتشر کرد و گفت که بجای اجرای چنین عملیاتی، صرفاً در تدارک آن است.

اوپوزیسیون یانوکوویچ را مقصر می داند

در این گیر و دار، اوپوزیسیون و رهبران آن، «ویکتور یانوکوویچ» را مقصر می دانند و به «کشتار و ترور» در اوکراین متهم می کنند.

«ویتالی کلیچکو»، رهبر حزب «یو دی اِی آر» در بیانیه ای که در «یوتیوب» منتشر کرد، گفت:

«در کوی و برزن کیف خونریزی می شود و مسوولیت آن تنها بر دوش دولت است چون مسوولان آن خواست های مردم را نادیده گرفته، و با فریبکاری هایشان اوکراینی ها را به سوی درگیری های خشونتبار رانده اند.»

شمار معترضان و مخالفان دولتی در هفته های گذشته رو به افزایش بوده و فعالان سیاسی، در پی عقب نشینی ویکتور یانوکویچ از یک توافق با اتحادیه اروپا، در مقابل نزدیکتر شدن اوکراین به روسیه، خواهان استعفای او شده اند.
XS
SM
MD
LG