لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۴

برخورد شدید پلیس اوکراین با معترضینپلیس ضد شورش اوکراین غروب سه شنبه دربرخورد با معترضین ضد دولتی درکیف، به لوله های آب متوسل شد. پیشتر، در در زدوخورد هایی که درنزدیکی ساختمان پارلمان در کیف درگرفت، دست کم ۛ۹ تن کشته شدند.

معترضین بمب های آتشزا، سنگ و ترقه بسوی پلیس، که اردوگاه اصلی اوپوزیسیون در میدان کیف را محاصره کرده بود پرتاب کردند. آنها همچنین برای جلوگیری از ورود پلیس به اردوگاه، لاستیک های اتومبیل و چوب آتش زدند.

بنقل از مقامات پلیس گفته شد هفت غیر نظامی، برخی دراثر زخم گلوله، همراه با دو پلیس که ظاهرا هدف گلوله قرار گرفتند، جانسپردند.

نبرد سنگین در حالی درگرفت که پلیس در صدد برآمد از راه پیمایی تظاهر کنندگان بسوی ساختمان پارلمان جلوگیری کند.

در واشنگتن، سخنگوی کاخ سفید گفت ایالات متحده از خشونت در کیف به هراس افتاده است، و ویکتور یانووکویچ رئیس جمهوری اوکراین را به برداشتن گام هایی برای آرام ساختن وضع ترغیب کرد.

پیشتر در روز سه شنبه، وزارت کشور و آژانس امنیتی اوکراین در بیانیه مشترکی گفتند اگر ناآرامی تا ساعت شش پس از نیمروز بوقت محلی تمام نشود، آنها ناچار خواهند شد نظم را از طریق تمام ابزار قانونی برقرار کنند.

رهبر اوپوزیسیون زنان و کودکان را ترغیب کرد اردوگاه اعتراضی میدان را در صورت هجوم پلیس ضد شورش ترک کنند.

اعتراضات پس از آن آغاز شد که ویکتور یانوکویچ رئیس جمهوری اوکراین از امضای توافقنامه تجاری با اتحادیه اروپا بسود مناسبات نزدیکتر با روسیه خودداری کرد.

روز دوشنبه، روسیه در اقدامی که کوششی برای تقویت موضع یانوکویچ تلقی می شود، گفت ۛ۲ میلیارد دلار دیگر به اقتصاد اوکراین کمک خواهد کرد.

در مسکو، وزارت امور خارجه گزارش داد وضع در مرکز کیف بشدت وخیم شده است. مقامات روسیه در بیانیه ای دولت های غربی را مسئول خسونت در اوکراین دانستند و آنها را متهم ساختند از « نیروهای رادیکال» در میان معترضین حمایت می کنند.

کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه گفت از تشدید تنش در کیف عمیقا نگران است و استفاده از خشونت را محکوم کرد. او از رهبران سیاسی اوکراین خواست به « دلایل ریشه ای بحران بپردازند.»
XS
SM
MD
LG