لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۱

بمباران پنج پایگاه روسیه در اطراف خرسون؛ اوکراین به‌دنبال بازپس‌گیری مناطق اشغالی است


منطقه مورد درگیر اوکراین و روسیه در خرسون.
منطقه مورد درگیر اوکراین و روسیه در خرسون.

نیروهای اوکراینی با بمباران مناطق جنوبی، و قطع ارتباط سربازان روسیه‌ای مستقر در این نواحی با مرکز فرماندهی روسیه، تلاش خود برای بازپس‌گیری مناطق اشغالی توسط روسیه را شدت بخشیده‌اند.

همزمان کی‌یف اعلام کرده مسکو به دنبال تقویت نیروهایش در این مناطق است.

ارتش اوکراین روز پنجشنبه اعلام کرد جنگنده‌های این کشور پنج پایگاه روسیه در اطراف شهر خرسون و یک شهر دیگر در منطقه را بمباران کرده‌اند.

اوکراین طی هفته‌های اخیر و در تلاش برای بیرون راندن اشغالگران روس، موفق به بازپس‌گیری برخی روستاها در این منطقه شده است.

در مقابل، وزارت دفاع روسیه با کم اهمیت جلوه دادن تلاش‌های ارتش اوکراین مدعی شده طی حملات ۲۴ ساعت گذشته به شمال منطقه خرسون، بیش از ١٣٠ سرباز اوکراینی را کشته است.

یک مقام نظامی روسیه‌ای با رد ادعای ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در ارتباط با بازپس‌گیری خرسون طی سه تا شش هفته آینده گفته است تلفات سنگین اوکراینی‌ها به منظور کنترل مجدد منطقه، بی‌نتیجه است.

انتقال گسترده سربازان روسیه

اوکراین در هفته‌های اخیر با استفاده از موشک‌های دوربرد غربی سه پل مشرف بر رودخانه دنیپرو را تخریب و بدین‌ترتیب پشتیبانی از نیروهای روسیه در منطقه را دشوارتر کرده است.

طبق ارزیابی دستگاه اطلاعاتی ارتش بریتانیا، این تاکتیک اوکراینی‌ها سبب منزوی شدن سربازان روسیه‌ای در خرسون شده و بازپس‌گیری این شهر ضربه سنگینی به روسیه وارد خواهد کرد.

همزمان یک مشاور رئیس جمهوری اوکراین از انتقال گسترده سربازان روسیه از شرق به جنوب خبر داده و افزوده مسکو راهبردش را حمله به دفاع تغییر داده است.

در شرق اوکراین نیز تلاش‌های روسیه برای تسلط کامل بر منطقه دونباس همچنان ادامه دارد.

کی‌یف در اواخر روز چهارشنبه تایید کرد نیروهای روسیه کنترل دومین نیروگاه بزرگ اوکراین را در دست گرفته‌اند.

XS
SM
MD
LG