لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۰

وزیر خارجه آمریکا از مذاکره با همتای روس خود در روزهای آینده خبر داد


آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده عصر روز چهارشنبه ۵ مرداد در یک کنفرانس خبری در محل وزارت خارجه آمریکا شرکت کرد. او گفت که در روزهای آینده با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه درباره مسائل مختلف از جمله اتباع بازداشت شده آمریکایی در روسیه و توافق اخیر در خصوص از سرگیری صادرات غلات از اوکراین، صحبت می‌کند.

برتنی گراینر و پل ویلان دو آمریکایی هستند که در روسیه تحت پیگرد قضایی قرار گرفته‌اند.

آقای بلینکن گفت که او یک پیشنهاد اساسی به روسیه برای بازگرداندن افراد زندانی داده است. وزیر خارجه آمریکا گفت نمی‌خواهد درباره جزئیات طرحش صحبت کند.

آنتونی بلینکن در بخش دیگری از کنفرانس خبری بسیاری از ادعاهای مسکو درباره شرایط اقتصادی روسیه را برشمرد و با رد آنها گفت اثر تحریم‌ها به گونه‌‌ای است که با گذشت زمان ضربات بیشتری به روسیه وارد می‌کند.

او گفت به خاطر تحریم‌ها بسیاری از نخبگان صنایع مختلف در روسیه از این کشور مهاجرت کرده‌اند و تجارت با چین نیز جوابگوی کاهش تجارت جهانی روسیه نبوده است. او درباره اینکه روبل بهترین عملکرد را در بین ارزها داشته است، تلویحا گفت که ارزش روبل به طور مصنوعی حفظ شده است چرا که بازار ارز روسیه در کنترل کرملین است و شهروندان روس توانایی خرید و فروش آزادانه ارز را ندارند.

آمریکا و متحدان اروپایی از زمان حمله روسیه به اوکراین با تحریم‌های اقتصادی سعی دارند پوتین را تحت فشار قرار دهند.

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از این کنفرانس گفت جنگ ولادیمیر پوتین با اوکراین باعث کشته شدن هزاران نفر و آوارگی میلیون‌ها نفر دیگر شده است و قیمت‌های مواد غذایی در جهان را افزایش داده است و همه اینها به این خاطر است که پوتین تصمیم گرفت به همسایه‌اش حمله کند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت اوکراین به اشغال روسیه در نخواهد آمد و آمریکا و متحدانش به حمایت از اوکراین و کمک به دفاع از خود ادامه می‌دهد.

آنتونی بلینکن در سخنان خود همچنین گفت روسیه قصد دارد با تاکتیک‌های مختلف اینطور وانمود که مردم مناطق اشغال شده در شرق اوکراین خواهان ضممیه شدن به روسیه هستند. او این تلاش‌های روسیه را با منشور سازمان ملل متحد در تضاد خواند و گفت اشغال و ضمیمه کردن خاک اوکراین به روسیه پذیرفته نخواهد شد.

آقای بلینکن با اعلام اینکه آمریکا از دیپلماسی حمایت می‌کند گفت روسیه هیچ نشانه‌ای بروز نداده که می خواهد وارد دیپلماسی معنا دارد شود و آمریکا به حمایت از اوکراین ادامه می‌دهد.

XS
SM
MD
LG