لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۹

جدایی‌طلبان اوکراین آتش بس را رد کردندجدایی‌طلبان طرفدار روسیه آتش بس یک جانبه اوکراین را رد کرده اند، و به مناقشه در شرق کشور که تاکنون صدها کشته برجا گذاشته است، ادامه می دهند.

مرزبانی اوکراین می گوید شورشیان شب هنگام به یکی از پاسگاه های آن در منطقه دونتسک حمله کردند. دست کم سه سرباز مجروح شدند.

روز شنبه گروهی از پیکارجویان جمهوری خود خوانده خلق دونتسک در میدان شهر دونتسک جمع شدند و سوگند یاد کردند از سرزمین خود دفاع کنند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه ظاهرا در حمایت از جدایی‌طلبان، آتش بس یک جانبه اوکراین را به عنوان یک «اولتیماتوم» محکوم کرد. او که به عربستان سعودی رفته است روز شنبه گفت نگران فعالیت های نظامی اوکراین است.

دراین میان، دولت اوکراین از فرمان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به ارتش برای آماده باش رزمی ابراز نگرانی کرده است.

پوتین فرمان را یک روز پس از آن صادر می کند که پترو پوروشنکوو رئیس جمهوری اوکراین آتش بسی یک هفته ای را با جدائی خواهان طرفدار روسیه در شرق کشور اعلام کرد.

مقامات روسیه می گویند بیش از ۶۵ هزار سرباز در مانورهای جدید شرکت خواهند داشت. ناتو پیشتر گفت روسیه تقویت نیروها در مرز را از سر گرفته است.

او روز پنجشنبه تلفنی در باره آتش بس با پوتین گفت و گو کرد. اما رهبر روسیه شام جمعه طرح را رد کرد و گفت از شورشیان برای آغاز گفت و گو دعوت نمی کند.

در واشنگتن، سخنگوی کاخ سفید گفت امریکا نگران تقویت نیروهای روسیه درمرز با اوکراین است.

سخنگوی کرملین گفت استقرار سربازان از پیش برنامه ریزی شده بود، هدف این است که کنترل های مرزی روسیه تقویت شود.
XS
SM
MD
LG