لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۰

وزیر کشور اوکراین: ساکنان دونتسک از خانه بیرون نیایند


شورشیان حامی روسیه در حاشیه لوهانسک، اوکراین - ۲ ژوئن ۲۰۱۴
شورشیان حامی روسیه در حاشیه لوهانسک، اوکراین - ۲ ژوئن ۲۰۱۴
وزیر کشور اوکراین روز سه شنبه از ساکنان منطقه دونتسک در شرق اوکراین خواست، به خاطر درگیری میان نیروهای دولتی و شورشیان طرفدار روسیه، از منازل خود بیرون نیایند.

هشدار آرسن آواکوف یک روز پس از آن صادر می شود که صدها نفر از جدایی طلبان به شدت مسلح حامی روسیه، اوایل روز دوشنبه به تاسیسات دولتی نزدیک مرز روسیه حمله کردند و با نیروهای دولتی درگیر شدند. در این حمله هفت نفر کشته شدند.

ولادیسلاو سلزنیوف، یک سخنگوی عملیات «ضد تروریسم» نیروهای نظامی اوکراین گفت حدود ۲۰۰ نفر شبانه با استفاده از سلاح های سبک و مسلسل به یک پاسگاه گشت مرزی، در ۳۰ کیلومتری مرز روسیه حمله کردند. او گفت تک تیرانداز ها نیز به این پاسگاه شلیک کردند.

سلزنیوف گفت ارتش درخواست حمله هوایی کرد اما هواپیما ها قادر نبودند به مهاجمان که نزدیک ساختمان های مسکونی سنگر گرفته بودند، حمله کنند. او گفت تا حمله هوایی شروع شد، شورشیان نزدیک ساختمان های مسکونی پناه گرفتند، و وقتی هواپیماها رفتند بار دیگر تیراندازی را آغاز کردند.

این درگیری که نزدیک لوهانسک رخ داد، یکی از بزرگترین نبردها طی شورش دو ماهه جدایی طلبان بوده است. به دنبال این حمله آمریکا بار دیگر از نقش روسیه در شورش شرق اوکراین که خشونت در آنها بیشتر شده، انتقاد کرد.

وزارت امورخارجه ایالات متحده با متهم کردن روسیه به این که از این شورش با اعزام نیروهای روسی و سلاح حمایت می کند گفت، مسکو «هیچ کاری برای توقف» این نقل و انتقالات فرامرزی انجام نداده است.

وزارت خارجه آمریکا این انتقادها را چند ساعت پس از اظهارات روز دوشنبه سرگی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه مطرح کرد که از پیش نویس یک قطعنامه سازمان ملل متحد خبر داد که از طریق آن به دنبال ایجاد یک «جاده انسانی» است که دسترسی بدون مانع به منطقه نا آرام اوکراین برای ارسال کمک های انسانی را تضمین کند.
XS
SM
MD
LG