لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۶

زلنسکی می‌گوید روسیه متحمل «خسارات سنگین» در میدان نبرد شده است


ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در مصاحبه‌ای که روز دوشنبه منتشر شد، گفت که این تصور که روسیه در جنگ تقریبا دو ساله پیروز شده است، تنها یک «احساس» است و مسکو همچنان متحمل «خسارات سنگین در میدان نبرد» می‌شود.

به گزارش رویترز، زلنسکی در گفت‌وگو با اکونومیست هیچ دلیلی برای ادعای خسارات بزرگ روسیه ارائه نکرد اما گفت که اولویت‌های اوکراین در سال ۲۰۲۴ ضربه‌زدن به نقاط قوت روسیه در کریمه برای کاهش تعداد حملات به کشورش و همچنین حفاظت از شهرهای کلیدی در جبهه‌شرق است.

رئیس‌جمهوری اوکراین در گفت‌وگوی خود با اکونومیست اذعان کرد: «شاید ما آن‌ طور که دنیا می خواست در سال ۲۰۲۳ موفق نشدیم و همه چیز به آن سرعتی که تصور می‌کردیم پیش نرفت.»

زلنسکی افزود اما این تصور که نیروهای روسی در حال پیروز شدن هستند، تنها یک «احساس» محض بود و دلیل آن «تلفات سنگین» روسیه در آودیوکا در شرق است؛ شهر محاصره شده‌ای که زلنسکی هفته گذشته از آن بازدید کرد.

او در این گفت‌وگو که به صورت مجازی برگزار شد، به اکونومیست گفت: «هزاران هزار سرباز روسی کشته شده‌اند که کسی حتی نامی از آن‌ها نمی‌برد.»

در شرایطی که زلنسکی نیروهای اوکراینی را برای شکستن محاصره دریایی روسیه در صادرات غلات تحسین کرد اما هشدار داد که اگر اوکراین شکست بخورد، پوتین ممکن است بیشتر پیشروی کند و بر لزوم به تصویر کشیدن دفاع از اوکراین به عنوان دفاع از جهان، تاکید کرد.

در حالی که زلنسکی نسبت به انگیزه روسیه نسبت به مذاکرات صلح تردید دارد، طرح صلح را ترفندی برای سازماندهی مجدد روسیه برای تشدید جنگ دانست و آن را رد کرد.

پیش‌تر صدای آمریکا نوشت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بارها گفته است که آماده است در مورد صلح در اوکراین صحبت کند اما با شروط روسیه. مقامات آمریکایی گفته‌اند که فکر می‌کنند او قبل از انجام هر اقدام جدی به سمت صلح، منتظر نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا است.

جو بایدن رئیس‌ جمهوری آمریکا گفته است غرب به دنبال نابودی روسیه نیست، بلکه از کی‌یف می‌خواهد که نیروهای مسکو را در خاک اوکراین شکست دهد. بایدن همچنین در سال ۲۰۲۲ گفت که روسیه در اوکراین دچار «شکست راهبردی» شده است.

با گذشت نزدیک به دو سال از تجاوز روسیه به اوکراین، مسکو حدود ۱۷ و نیم درصد از خاک اوکراین را در کنترل خود دارد. اوکراین می‌گوید تا زمانی که آخرین سرباز روسی، آنطور که در سال ۱۹۹۱ پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تعریف شد، از خاکش بیرون رانده نشود، صلح را نخواهد پذیرفت.

XS
SM
MD
LG