لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۹

دومین روز نشست ناتو: بررسی افزایش تحریم های روسیه


دومین روز نشست رهبران ناتو روز جمعه در شهر نیوپورت در ولز آغاز شد. آنان در این نشست افزایش تحریم ها علیه روسیه به خاطر حمایت از شورشیان در شرق اوکراین را بررسی می کنند.

۲۸ عضو ناتو همچنین طرح استقرار یک نیروی واکنش سریع در شرق اروپا برای کمک به بازداشتن روسیه برای انجام هرگونه حمله احتمالی در آنجا را در نظر دارند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا قرار است در پایان نشست ناتو مطلبی را اعلام کند. او روز پنجشنبه را با دیگر رهبران کشورهای عضو ناتو گذراند. پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین که در اجلاس ناتو شرکت داشت، ابراز خوش بینی کرده است که یک آتش بس ممکن است با شورشیان حامی روسیه در شرق اوکراین امضا شود.

اوکراین موضوع اصلی نشست ناتو بوده است اما رهبران ناتو همچنین بر چگونگی برخورد با گروه «دولت اسلامی» در عراق تمرکز کردند. این گروه در هفته های اخیر بخش های وسیعی از شمال و غرب عراق و شرق سوریه را در کنترل خود داشته است.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا روز پنجشنبه گفت رهبران ناتو سعی می کنند یک واکنش واحد و جامع به این گروه افراطی سنی نشان دهند و به موجودیت آن پایان دهند.

باراک اوباما و دیوید کامرون در مقاله ای مشترک که در نشریه تایمز لندن منتشر شد، گفتند کشورهای آنها مرعوب گروه «دولت اسلامی» نمی شود. این گروه تصاویر سر بریدن دو خبرنگار آمریکایی را اخیرا در اینترنت منتشر کرد. این گروه همچنین تهدید کرده است که یک بریتانیایی اسیر را به خاطر بمباران مواضع این گروه در عراق توسط آمریکا، اعدام کند.

علاوه بر موضوعات اوکراین و خاورمیانه، ناتو به جنگ ۱۳ ساله در افغانستان با القاعده و ابهامات سیاسی در این کشور می پردازد که می تواند تلاش های آینده ناتو را در آنجا منحرف کند.

کابل هنوز نتوانسته پیروز قطعی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن را معرفی کند. دو کاندیدای ریاست جمهوری در آنجا بر سر نتیجه انتخابات اختلاف دارند. این امر می تواند توافق جدید برای ماندن چند هزار نفر از نیروهای ناتو در افغانستان پس از تاریخ ۳۱ دسامبر را تهدید کند.

XS
SM
MD
LG