لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۲

دبیرکل ناتو به مسکو: نظامیان روسیه را از اوکراین بیرون بکشید


آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روز پنجشنبه مسکو را متهم به حمله به اوکراین کرد و به کرملین گفت نظامیان روسی را از اوکراین عقب بکشد و پشتیبانی از جدایی طلبان حامی روسیه در شرق اوکراین را متوقف کند.

راسموسن در دیدار با پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین که در نشست ناتو در شهر نیوپورت در ولز شرکت کرده، گفت روسیه به انضمام «غیر قانونی» شبه جزیره کریمه پایان دهد.

کیف و کشورهای غربی روسیه را متهم می کنند که با فرستادن نیرو، سلاح و پول از شورشیان شرق اوکراین حمایت می کند.

دبیرکل ناتو گفت از این سازمان از روسیه می خواهد مسیر رویارویی را کنار بگذارد و مسیر صلح را در پیش بگیرد. پیشتر در روز پنجشنبه، دبیرکل ناتو طرح هفت مرحله ای ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برای پایان دادن به درگیری ها در اوکراین را رد کرد.

راسموسن گفت آنچه روی زمین در شرق اوکراین اتفاق می افتد، مهم است. غرب می گوید نیروهای روسیه همراه شورشیان با سربازان اوکراینی می جنگند. روسیه این اتهام را تکذیب می کند.

ناتو تخمین می زند دست کم ۱۰۰۰ نظامی روسی در اوکراین حضور دارند.

ناتو در نظر دارد که یک نیروی واکنش سریع در کشورهای عضو این سازمان که نزدیک روسیه هستند، مستقر کند. روسیه این تصمیم را محکوم کرده و گفته در صورت تایید استقرار چنین نیرویی از سوی ناتو، استراتژی نظامی خود را مورد بازبینی قرار می دهد.

در نشست ناتو، که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و ۲۷ متحد او حضور دارند، علاوه بر بحران اوکراین، چگونگی برخورد با گروه «دولت اسلامی» و برقراری ثبات در افغانستان از جمله موضوعات مورد بحث است.

«دولت اسلامی» بخش های وسیعی از عراق و سوریه را تصرف کرده است. راسموسن گفت جامعه جهانی وظیفه دارد تا مانع پیشروی بیشتر پیکارجویان «دولت اسلامی» شود. او اما گفت سازمان ناتو درخواست کمکی برای مبارزه با «دولت اسلامی» دریافت نکرده است. او گفت: «اطمینان دارم اگر دولت عراق از ناتو کمک بخواهد، آن در خواست به طور جدی توسط متحدان ناتو بررسی می شود.»

آمریکا ماه گذشته میلادی حملات هوایی علیه «دولت اسلامی» در عراق را آغاز کرد. آمریکا و بریتانیا همچنین در حال ارسال کمک های انسانی به مناطق تحت محاصره «دولت اسلامی» هستند. دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته است گزینه انجام حملات هوایی مشترک با آمریکا علیه «دولت اسلامی» را رد نکرده است. او اما گفت اولویت پشتیبانی از کسانی است که با این گروه در حال جنگ هستند.

نشست ناتو روز جمعه ادامه می یابد.

XS
SM
MD
LG