لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۰

اجساد قربانیان پرواز سرنگون شده مالزی در اوکراین، وارد هلند شدند


دو فروند هواپیمای نظامی حامل اجساد برخی از قربانیان هواپیمای مسافری سرنگون شده مالزی که پیشتر در روز چهارشنبه اوکراین را به مقصد هلند ترک کرده بودند، در پایگاهی در هلند به زمین نشستند.

هواپیماهای هلندی و اتریشی ، در حضور شخصت‌ها و مقام‌های دولتی در پایگاه هوایی آیندهوون به زمین نشستند. حاضران برای ادای احترام به جان باختگان حادثه، تاج‌های گل در نقطه‌ای از پایگاه قرار دادند و پرچم‌ها به حال نیمه افراشته در آمدند.

یک فروند هواپیامای مسافری خطوط هوایی مالزی روز پنجشنبه، در حالی که از آمستردام به مقصد کوالامپور در حرکت بود، بر فراز مناطق شرقی اوکراین مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد. همه ۲۹۸ مسافر آن هواپیما کشته شدند که بیشتر آنها هلندی بودند.

پیکرهای قربانیان پرواز شماره ۱۷ مالزی، که در شرق اوکراین سقوط کرد، برای شناسایی به محلی در نزدیکی شهر هیلورسوم منتقل خواهند شد. دولت امروز را عزای ملی اعلام کرده است.

شورشیان جدایی‌طلب طرفدار روسیه، که در راه دسترسی و بازرسی کارشناسان در محل سقوط هواپیما محدودیت ایجاد کرده بودند، روز گذشته پیکر قربانیان حادثه و بقایای اجساد را توسط قطاری که مجهز به سردخانه بود به خارکیف، در بخش تحت کنترل نیروهای دولتی اوکراین ارسال کردند.

رهبر تیم پزشکی قانونی هلند گفت قطار حامل پیکرهای قربانیان که از دونتسک به خارکف آمد، تنها حامل ۲۰۰ جسد بود.

در همین حال، کارشناسان بریتانیایی تحقیقات روی دو جعبه سیاه هواپیما را به جهت یافتن اطلاعات مربوط به آخرین دقایق پرواز شماره ۱۷ خطوط هوایی مالزی آغاز کرده‌اند. آنها همچنین علائم احتمالی دستکاری در این جعبه‌ها را بررسی خواهند کرد.

اداره تحقیقات سوانح هوایی بریتانیا روز چهارشنبه گفت مقام‌های هلندی جعبه‌های صدا و اطلاعات پرواز را در پایگاهی در «فارن‌بورو» در جنوب انگلستان تحویل دادند.

اداره مسئول امور ایمنی در هلند اعلام کرد سرپرستی یک گروه بین‌المللی ۲۴ نفری از کارشناسان را برعهده خواهد داشت و اعلام کرد دسترسی بدون مانع بازرسان به محل سقوط – که در کنترل جدایی‌خواهان طرفدار روسیه قرار دارد– امری بسیار مهم است.

یکی از سخنگویان آن اداره همچنین گفت در حال حاضر تضمینی برای ایمنی بازرسان در صحنه وجود ندارد، و افزود اداره او و طرف‌های دیگر، در تلاش برای دسترسی به محل حادثه و تامین امنیت آن هستند.

رهبر شورشیان مخالف دولت اوکراین نیز روز چهارشنبه در صفحه فیسبوک خود نوشت، افراد او از روستاهای «چروونا زوریا» و «کوژنیا»، واقع در مرز روسیه و در حدود ۴۵ کیلومتری محل سقوط هواپیما، عقب‌نشینی کرده‌اند.

پیشتر در روز سه‌شنبه، اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی را بر شمار دیگری از مقام‌های روسیه تصویب کرد، اما از هدف قرار دادن تمام بخش‌های اقتصادی آن کشور خودداری کرد و گفت منتظر است شواهد بیشتری از نقش مسکو در این فاجعه منتشر شود.

در پنج روز گذشته، آمریکا، اوکراین و شماری از کشورهای اروپایی مسکو را متهم به ارسال یک سامانه ضدهوایی کرده‌اند که برای هدف قرار دادن هواپیما از آن استفاده شده است.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند هواپیمای مسافربری مالزی احتمالا توسط جدایی‌طلبان حامی روسیه و با شلیک یک موشک زمین به هوای SA-11 سقوط کرد. به باور آنها، شورشیان که «بد آموزش دیده‌اند» احتمالا به اشتباه این هواپیما را سرنگون کردند.

آنها همچنین گفتند نمی‌دانند که آیا هیچ شهروند روسیه در زمان شلیک موشک حضور داشت یا خیر؛ اما گفتند مسکو «شرایطی ایجاد کرد» که منجر به شلیک موشک به هواپیمای مسافری مالزی شد.

در همین حال، به گزارش رسانه‌ها در آخرین دور درگیری‌های نیروهای دولتی اوکراین با گروه‌های جدایی‌طلب، دو فروند هواپیمای جنگنده نظامی آن کشور در شرق اوکراین سرنگون شده‌اند.

یکی از سخنگویان وزارت دفاع اوکراین روز چهارشنبه گفت این هواپیما‌ها در منطقه‌ای به نام «ساوور نوگیلا» سرنگون شده‌اند. در مورد سرنوشت خلبان‌ها گزارشی منتشر نشده است. وزارت دفاع اوکراین شورشیان طرفدار روسیه را متهم به سرگنون کردن هواپیماها کرده است.

XS
SM
MD
LG