لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۰

شورشیان اوکراین جعبه‌ سیاه و اجساد قربانیان پرواز مالزی را تحویل دادند


یک شورشی حامی روسیه در شرق اوکراین جعبه سیاه هواپیمای مالزی را در مراسم تحویل آن به مقامات مالزی روی میز می گذارد.
یک شورشی حامی روسیه در شرق اوکراین جعبه سیاه هواپیمای مالزی را در مراسم تحویل آن به مقامات مالزی روی میز می گذارد.

بقایای اجساد قربانیان هواپیامای مسافری مالزی که پنجشنبه هفته گذشته در مناطق تحت اشغال شورشیان مسلح در شرق اوکراین سقوط کرد، روز سه‌شنبه در مسیر حرکت خود به سمت هلند، وارد مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی اوکراین شد.

قطار حامل اجساد مسافران پرواز شماره ۱۷ خطوط هوایی مالزی، که توسط قطاری مجهز به سردخانه حمل می‌شد، وارد ایستگاهی در خارکیف، شهر تحت کنترل دولت مرکزی اوکراین که مرکزی برای انجام تحقیقات در مورد سقوط هواپیما در آن ایجاد شده است، شد.

محل سقوط هواپیما که به دلیل حضور شورشیان مسلح جدایی‌طلب طرفدار روسیه – که غرب آنها را مسئول هدف قرار دادن هواپیما و سقوز آن می‌داند – از امنیت کافی برخوردار نیست و این دلیل عمده‌ای برای انجام نشدن مناسب تحقیقات کارشناسان از محل حادثه برای بررسی دلایل سقوط است.

همزمان، الکساندر بورودای، یکی از رهبران ارشد شورشیان مسلح در شرق اوکراین، روز سه‌شنبه دو جعبه سیاه هواپیمای مسافربری مالزی را که در مناطق تحت کنترل آنها سرنگون شد، به کارشناسان مالزیایی در شهر دونتسک تحویل داد.

بورادی این جعبه‌ها را در اتاقی که خبرنگاران در آن حضور داشتند تحویل مقام مالزیایی داد. پس از آن، کارشناسان مالزیایی و شورشیان حامی روسیه در اوکراین سندی را امضا کردند که به گفته بورادی، پروتکلی است برای نهایی کردن این روند که پس از مذاکرات طولانی با مالزیایی‌ها با آن موافقت شد.

بورادی همچنین گفت کارشناسان مالزی و هیاتی از هلند نیز با قطار حامل اجساد قربانیان و جعبه‌های سیاه هواپیما خواهند رفت.

سرهنگ محمد ساکری، از شورای امنیت ملی مالزی که به دونتسک رفته بود گفت جعبه‌های سیاه کامل و در شرایط خوبی قرار دارند، اما کمی آسیب دیده‌اند؛ او از بورادی به خاطر تحویل دو جعبه سیاه تشکر کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دیوید کامرون روز سه‌شنبه در حساب توئیتر خود نوشت، در پی درخواست دولت هلند، کارشناسان بریتانیایی اداره تحقیقات حوادث هوایی، اطلاعات ضبط شده در جعبه‌ها را تجزیه و تحلیل خواهند کرد.

سخنگوی وزارت ترابری بریتانیا نیز اعلام کرد انتظار می‌رود آن کارشناسان، اطلاعات را ظرف ۲۴ ساعت پیاده و ضبط کنند. آنها یافته‌ها را منتشر نخواهند کرد، اما به مقام‌های هلند تحویل خواهند داد.

هواپیمای مسافربری مالزی هفته گذشته از آمستردام به کوالالامپور می رفت و ۲۹۸ سرنشین داشت. این هواپیما پس از اصابت یک موشک در مناطق تحت کنترل شورشیان حامی روسیه سرنگون شد.

دولت اوکراین روسیه را متهم کرده است که سیستم دفاع موشکی پیشرفته ای را به نام بوک در اختیار شورشیان گذاشته که با استفاده از آن، هواپیمای مسافربری مالزی سرنگون شد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد بعد از ظهر روز دوشنبه به اتفاق آرا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن سرنگونی جت مسافربری مالزی محکوم شده است و از تجزیه طلبان حامی روسیه می‌خواهد به بازرسان اجازه دهند به صحنه سقوط هواپیما بدون هیچ محدودیتی دسترسی داشته باشند.

رئیس جمهوری روسیه نیز روز سه شنبه گفت برای کمک به روند تحقیقات در باره سقوط هواپیمای مسافری مالزی آنچه را در توان دارد بکار خواهد برد، اما کیف و کشورهای غربی را متهم به دامن زدن تنش‌ها در منطقه کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ولادیمیر پوتین در سخنانی در جلسه شورای امنیت روسیه گفت مسکو آماده است شورشیان را تحت فشار قرار دهد، اما این کار برای حل مشکل کافی نیست.

XS
SM
MD
LG