لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۳

رئیس پلیس منطقه ای اوکراین استعفا دادرئیس پلیس منطقه ای اوکراین روز شنبه استعفای خود را اعلام کرد.

در حالی که مردان مسلح طرفدار روسیه ساختمان های عمومی بیشتری را تصرف کردند، رئیس پلیس در دونتسک، پایتخت منطقه شرق اوکراین، گفت برای انجام درخواست های معترضینی که ستاد پلیس را اشغال کرده اند، کنار می رود.

خبرنگار صدای آمریکا در صحنه می گوید مردان بسیار مسلح در حمایت از تظاهر کنندگان طرفدار روسیه ستاد را در کنترل خود در آوردند و گفتند امنیت زرادخانه تسلیحات در ساختمان را تامین خواهند کرد.

مردان مسلح همچنین یک ساختمان امنیتی در اسلوویانسک ، و ساختمانی در لوهانسک را تصرف کردند.

وزیر امور خارجه اوکراین روسیه را ترغیب کرده است به عملیات «تحریک کننده» پایان دهد. دولت روسیه می گوید از مردان مسلح حمایت نمی کند.

پیشتردر روز جمعه، درپی پایان ضرب الاجل تخلیه ساختمان ها، دولت اوکراین امتیازهایی را به معترضین و رهبران منطقه ای پیشنهاد کرد.

آرسنی یاتسنیوک کفیل نخست وزیرگفت او از اصلاح قانون اساسی اوکراین و تغییر قوانین حمایت می کند تا فرمانداران دیگر توسط دولت مرکزی منصوب نشوند و همه پرسی های منظقه ای مجاز شود.

ناتو می گوید نیروهای نظامی روسیه در امتداد مرز با اوکراین تقویت شده اند.

روز شنبه نشانه هایی از افزایش تنش بین مسکو و کیف نمودار شد. مقامات در شرکت انرژی اوکراین گفتند شرکت پرداخت بهای گاز به روسیه را بحال تعلیق در آورده است. روسیه پیشتر اعلام کرد قیمت گاز صادراتی به اوکراین را افزایش می دهد.
XS
SM
MD
LG