لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۶

پوتین: کیف عملیات نظامی در شرق اوکراین را متوقف کند


عکس آرشیوی از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه
عکس آرشیوی از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از کیف خواست عملیات نظامی علیه جدایی طلبان طرفدار روسیه در مناطق شرقی اوکراین را متوقف کند.

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز جمعه گزارش داد آقای پوتین در تماسی تلفنی با فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه گفت نیاز است مقامات کیف خشونت و خونریزی را فورأ متوقف کنند و با مقامات در شرق اوکراین بی درنگ به گفتگو بپردازند.

این سخنان آقای پوتین ظاهرأ در واکنش به سخنان میخائیلو کووال، وزیر دفاع دولت موقت اوکراین، در روز جمعه است که گفت عملیات نظامی علیه شورشیان طرفدار روسیه در شرق آن کشور ادامه خواهد یافت و نیروهای ارتش اوکراین ماموریت خود را تا زمان برقراری نظم و آرامش در منطقه ادامه می دهد.


صحبت های کووال یک روز پس از آن عنوان شد که جدایی طلبان حامی روسیه روز پنجشنبه یک هلیکوپتر ارتش اوکراین را در حومه شهر اسلوویانسک در شرق آن کشور سرنگون کردند. یک ژنرال ارتش در میان کشته شدگان بود.

وزیر دفاع دولت موقت اوکراین همچنین گفت نیروهایش مناطق جنوبی و غربی شهر دونتسک و همچنین شمال منطقه لوهانسک را از جدایی طلبان پاکسازی کرده اند.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه گفت حمله به هلی کوپتر ارتش اوکراین نشان می دهد که جدایی طلبان به «سلاح های پیشرفته و دیگر کمک های خارجی» دسترسی دارند.

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا نیز روز پنجشنبه نگرانی های آمریکا در مورد ادامه خشونت ها در اوکراین و گزارش ها در مورد عبور نیروهای خارجی از خاک روسیه و ورودشان به اوکراین را با همتای روس خود مطرح کرد.

خبرگزاری دولتی ریانووستی روسیه پس از چند هفته تکذیب از سوی مسکو، تایید کرد که ۳۳ نفر از حدود ۵۰ شورشی که روز دوشنبه در یک درگیری در دونتسک کشته شدند از روسیه به اوکراین رفته بودند.

ریانووستی به نقل از نخست وزیر منطقه خودخوانده جمهوری خلق دونتسک گزارش داد که اجساد نیروهای خارجی شناسایی و به خانواده آنها منتقل شده است.
XS
SM
MD
LG