لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۰

ناتو: نیروهای روسیه در مرز اوکراین تقویت می‌شوند


آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو
آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو
دبیر کل ناتو می‌گوید روسیه تقویت ‌نیروهای نظامی خود در امتداد مرز با اوکراین را از سرگرفته است. این در حالی است که رئیس جمهوری اوکراین اعلام کرده است قراردادی با اتحادیه اروپا امضا خواهد کرد.

آندرس فوگ راسموسن روز پنجشنبه در بروکسل گفت دست کم چند هزار نیروی اضافه از طرف روسیه در اطراف مرزهای اوکراین مستقر شده‌اند. او این اقدام را «گامی تاسف‌بار به عقب» نامید.

با این حال گفت استقرار نیروها اگر هدف آن بستن مرز و جلوگیری از رسیدن رزمنده و اسلحه برای جدایی طلبان طرفدار روسیه باشد، «گامی مثبت» خواهد بود.

بالغ بر ۴۰ هزار سرباز روسی در نزدیکی مرز با اوکراین مستقر شدند، اما ناتو ماه پیش گزارش داد آنها از منطقه عقب نشسته‌اند.

پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین روز پنجشنبه اعلام کرد روز ۲۷ ژوئن (۶ تیر)، توافقنامه‌ای با اتحادیه اروپا امضا خواهد کرد. خودداری ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری پیشین اوکراین از امضای توافقنامه در ماه نوامبر گذشته، باعث بروز ناآرامی‌هایی شد که به برکناری او منجر شد.

پوروشنکوو همچنین گفت روز جمعه برنامه‌ای را برای برقراری صلح در شرق اوکراین ارائه خواهد داد. به عنوان بخشی از برنامه، او پیشنهاد کرده است آتش بس یک جانبه‌ای برقرار شود تا شورشیان بتوانند اسلحه بر زمین بگذارند یا کشور را ترک کنند.

جدایی‌طلبان طرفدار روسیه، پیشنهاد آتش بس رئیس جمهوری اوکراین را رد کرده‌اند و گزارش‌ها حاکی است که روز پنجشنبه درگیری‌های سنگینی بین نیروهای آنها و نیروهای دولتی ادامه یافت.
XS
SM
MD
LG