لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۴

اعلام حمایت کامل آمریکا از رئیس جمهوری منتخب اوکراین


باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده
باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده

رئیس جمهوری ایالات متحده پیروزی پترو پوروشنکو در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین را به او تبریک گفته است.

به گفته سخنگوی کاخ سفید، باراک اوباما روز سه شنبه در تماسی تلفنی با پوروشنکوو تاکید کرد آمریکا از او، در حالی که سعی دارد کشورش را متحد کند، کاملا حمایت می کند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین بر اهمیت اجرای سریع اصلاحات لازم برای وحدت اوکراین، بوجود آوردن اقتصادی پویا و فضایی مناسب جهت جذب سرمایه گذاری، تاکید کرد و بر لزوم تشکیل دولتی شفاف و مسئول را که به نگرانی ها و آرمان های مردم اوکراین پاسخ دهد تاکید کرد.

پیشتر در روز دوشنبه، پترو پوروشنکو، میلیاردر و وزیر پیشین امور خارجه اوکراین که در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه از حمایت عظیمی برخوردار شد، گفت صلح می تواند از طریق گفت و شنود ممکن شود، اما یاد آور شدعلیه جدایی خواهانی که او آنها را «تروریست» خواند، باید از اسلحه استفاده شود.

پوروشنکو همچنین گفت امیدوار است انتخابات نشان دهد مردم اوکراین تصمیم دارند آینده خود را بسازند. او برای گفتگو با روسیه ابراز آمادگی کرد و گفت روسیه «همسایه ما است و بدون آن سخن گفتن در باره امنیت در منطقه یا شاید در جهان، بسیار کم تاثیرتر و تقریبا غیرممکن خواهد بود.»

مسکو خواهان توقف فوری عملیات نظامی علیه جدایی طلبان طرفدار روسیه شده است. در حالی که مقامات کیف گفته اند عملیات نظامی تا وقتی شورشیان تسلیم یا نابود شوند ادامه خواهد یافت.

دفتر مطبوعاتی کرملین روز سه شنبه گفت ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه خواستار متوقف شدن «عملیات نظامی تنبیهی» در جنوب شرقی اوکراین و آغاز گفتگوهای صلح جویانه بین دولت اوکراین و گروه های جدایی طلب شده است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز خواهان پایان سریع عملیات نظامی دولت اوکراین شد و افزود مسکو از مذاکره برای پایان مسالمت آمیز بحران در اوکراین حمایت می کند.

ویتالی یارما، معاون اول نخست وزیر اوکراین در عین حال گفت «عملیات ضد تروریستی» تا آن زمان که حتی «یک تروریست در خاک اوکراین باقی نماند» ادامه خواهد یافت.

سازمان امنیت و همکاری در اروپا روز سه شنبه گفت با چهار نفر از ناظران غیرنظامی خود در یک پست بازرسی در نزدیکی شهر دونتسک تماس گرفته است.

روز سه شنبه نیز درگیری ها در شهر دونتسک در شرق اوکراین، که از روز یکشنبه همزمان با برگزاری انتخابات در اوکراین آغاز شد، ادامه یافت، جدایی طلبان به فرودگاه دونتسک حمله کردند که در اندک زمانی درگیری ها شدت گرفت. ارتش به حملات هوایی علیه شورشیان دست زد و چتربازان را به منطقه فرستاد.

وزیر کشور اوکراین گفت نیروهای دولت کنترل کامل محل را دوباره به دست گرفته اند.

شهردار دونتسک نیز اعلام کرد در درگیری های روز دوشنبه ۴۰ نفر، از جمله دو غیر نظامی کشته شدند.
XS
SM
MD
LG