لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۳

بلینکن برای گفت‌و‌گو درباره کمک‌های امنیتی و پناهندگان اوکراینی وارد لهستان شد


آنتونی بلینکن - آرشیو
آنتونی بلینکن - آرشیو

وزیر امور خارجه آمریکا، آنتونی بلینکن، روز شنبه ۱۴ اسفند وارد لهستان شد و با نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه این کشور دیدار کرد.

بلینکن با حضور در شهر ژشوف که در مجاورت مرز اوکراین، شهری که صدها هزار اوکراینی از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین با عبور از مرز و این شهر، وارد لهستان شده‌اند، اقدامات این کشور در واکنش به تهاجم روسیه را مورد قدردانی قرارداد.

لهستان، یکی از اعضای ناتو، میزبان حدود ۱۰هزار سرباز آمریکایی است که بیش از نیمی از آنها در هفته‌های اخیر وارد این کشور شده‌اند.

بلینکن در یک کنفرانس خبری در کنار همتای لهستانی‌ خود گفت: «لهستان در حال ارائه خدمات حیاتی برای واکنش به این بحران است...این کشور کمکهای زیادی برای تسهیل ارائه کمک‌های امنیتی به اوکراین انجام داده است.»

وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید که بلینکن در سفرش به لهستان در مورد کمک‌های امنیتی و بشردوستانه در واکنش به تهاجم روسیه نیز گفت‌وگو می‌کند.

بلینکن دراین کنفرانس مطبوعاتی، اقدامات لهستان، در میزبانی و پذیرش آوارگان ناشی از جنگ در اوکراین را نیز مورد ستایق قرار داد.

نهاد امور پناهندگان سازمان ملل متحد روز شنبه اعلام کرد که تعداد پناهندگان تهاجم روسیه به اوکراین، ممکن است تا پایان روز یکشنبه از رقم یک میلیون و ۳۰۰هزار نفر فعلی متجاوز شده و به یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر افزایش یابد.

به گزارش رویترز، زبیگنیو رائو، وزیر خارجه لهستان گفت که کشورش به استقبال از پناهندگان، بدون توجه به ملیت، نژاد و مذهب ادامه می‌دهد.

او گفت حمله به اوکراین از هم اکنون «اروپا و حس امنیت» در آن را دستخوش تغییر کرده است.

وزیر خارجه لهستان گفت که این کشور هیچ گونه تغییری در تمامیت‌ارضی را که به خاطر «تجاوز غیرقانونی و غیرقابل توجیه» صورت بگیرد، نخواهد پذیرفت.

بلینکن در لهستان، همچنین با یک هیئت که به نمایندگی از هر دو حزب کنگره آمریکا به رهبری گرگوری میکس، دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

بلینکن بعد از دیدار خود با وزیران خارجه ناتو در بروکسل، راهی لهستان شده است.

اعضای ناتو در حال ارائه کمک های نظامی به نیروهای دولتی اوکراین برای مبارزه با روسیه هستند که بیشتر آن از طریق لهستان به اوکراین می رسد.

بلینکن قرار است دراین تور اروپایی خود با رهبران اروپا درباره تلاش‌های غرب برای بازداشتن روسیه از طریق تحریم‌های سخت رایزنی کند.

XS
SM
MD
LG