لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

میشل باشله خواهان توقف حملات روسیه به اوکراین شد


آخرین کنفرانس خبری میشل باشله به عنوان کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد. ژنو، سوئیس. پنجشنبه ۲۵ اوت ۲۰۲۲
آخرین کنفرانس خبری میشل باشله به عنوان کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد. ژنو، سوئیس. پنجشنبه ۲۵ اوت ۲۰۲۲

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه خواست حملات به اوکراین را متوقف کند و افزود نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا باید غیرنظامی شود.

میشل باشله روز پنجشنبه طی یک سخنرانی به مناسبت پایان کار خود به عنوان کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت جامعه جهانی باید بر مستندسازی پافشاری کند تا بتواند روزی جنایات جنگی روسیه در اوکراین را اثبات کند.

او همچنین افزود علیرغم «فشارهای فوق‌العاده» از همه طرف‌ها، هفته آینده گزارشی را درباره رفتار دولت چین با اقلیت اویغور در استان سین‌کیانگ منتشر خواهد کرد.

تهیه این گزارش چند سال طول کشیده و هفته‌هاست وعده انتشار آن داده شده اما به دلایل نامشخص هنوز انتشار نیافته است.

چین ماه گذشته از میشل باشله خواسته بود این گزارش را منتشر نکند.

باشله در پاسخ به پرسشی درباره چرایی تاخیر در انتشار این گزارش گفت برای افزودن اطلاعات جدید از آخرین سفرش به چین و بازبینی نظرات پکن درباره محتوای گزارش به زمان نیاز داشته است.

سوفی ریچاردسون، مدیر بخش چین دیدبان حقوق بشر، گفت با توجه به مقیاس بدرفتاری‌های چین علیه اویغورها، پاسخ خانم باشله «به طرز تاسف‌باری ناکافی» بود. میشل تیلر، سفیر ایالات متحده در شورای حقوق بشر سازمان ملل، نیز گفت: «جهان مستحق یک گزارش مستقل و صادقانه» درباره وضعیت است.

گروه‌های حقوق بشر چین را متهم به نقض حقوق اویغورهای ساکن شمال غرب این کشور می‌کنند. واشنگتن چین را متهم به نسل‌کشی این اقلیت مسلمان می‌کند. پکن این اتهامات را رد می‌کند.

XS
SM
MD
LG