لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۸

قتل ۹ عضو یک خانواده اوکراینی در منطقه تحت اشغال روسیه


ورودی یک ساختمان مسکونی چندطبقه که در گلوله‌باران اخیر در جریان درگیری روسیه و اوکراین در دونتسک، اوکراین که تحت کنترل روسیه قرار دارد، آسیب دیده است. (۴ آبان ۱۴۰۲)
ورودی یک ساختمان مسکونی چندطبقه که در گلوله‌باران اخیر در جریان درگیری روسیه و اوکراین در دونتسک، اوکراین که تحت کنترل روسیه قرار دارد، آسیب دیده است. (۴ آبان ۱۴۰۲)

اوکراین می‌گوید یک خانواده ۹ نفره در خانه‌شان در شهر وُلنُواخا در منطقه دونستک که تحت تصرف روسیه است، به ضرب گلوله کشته شدند.

در عکس‌هایی که مقامات اوکراینی از صحنه جنایت در این خانه منتشر کرده‌اند، نشان می‌دهد که پیکر بی‌جان قربانیان، شامل دو کودک خردسال، روی تخت‌هایشان میان دیوارهای آغشته به خون افتاده‌اند.

دفتر دادستانی تحت حمایت اوکراین در استان دونتسک گفته است که این قتل‌ها پس از آن اتفاق افتاد که مالک خانه درخواست گروهی از مردان با لباس نظامی برای تخلیه خانه‌اش به منظور استفاده نیروهای روس را قبول نکرد.

بازرسان روسی می‌گویند دو سرباز از منطقه «خاور دور» روسیه در ارتباط با قتل‌ها بازداشت شده‌اند. این سربازان برای خدمت در اوکراین با ارتش روسیه قرارداد بسته بودند.

«مؤسسه مطالعات جنگ» مستقر در واشنگتن به نقل از چندین منبع اوکراینی و یک منبع داخلی روسی اعلام کرد که شواهد پزشکی قانونی نشان می‌دهد افرادی که مرتکب این جنایت شده‌اند «آماده و مجهز» و احتمالا از «پرسنل نظامی» بوده‌اند.

این اندیشکده در بیانیه‌ای گفت: «حمله به غیرنظامیان هنگام جنگ به دور از مناطق جنگی فعال، نقض آشکار قوانین بین‌المللی است و به احتمال زیاد در رده جنایت جنگی یا جنایت علیه بشریت قرار می‌گیرد.»

شهر ولنوواخا اندکی پس از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در اسفند ۱۴۰۰ توسط نیروهای روسیه اشغال شد.

جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در دونتسک و منطقه مجاورش لوهانسک در سال ۱۳۹۳، ساختمان‌های دولتی را تصرف کردند و این مناطق را به عنوان «جمهوری‌های مردمی» مستقل اعلام کردند. پس از این اقدام، کریمه به روسیه الحاق شد.

نیروهای روسیه عملیات تهاجمی جدیدی را در اطراف شهر باخموت به ویژه در نزدیکی شهر استراتژیک آودیوکا آغاز کرده‌اند.

اوکراین عملیات ضد حمله خود را در ماه ژوئن با هدف بازپس‌گیری اراضی اشغالی و به دست گرفتن ابتکار عمل در تهاجم تمام‌عیار روسیه آغاز کرد؛ ولی تاکنون تنها توانسته است چند صد کیلومتر مربع از قلمرو خود را بازپس بگیرد.

منابع: صدای آمریکا، آسوشیتدپرس، رویترز

XS
SM
MD
LG