لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۶

اوکراین در اسلویانسک عملیات ضدتروریسم راه می اندازد


وزیر کشور اوکراین می گوید نیروهای امنیتی دولت در شهر شرقی اسلویانسک، جایی که شبه نظامیان حامی روسیه ساختمان های دولتی را تصرف کرده اند، «کمپین ضد تروریسم» راه انداخته اند.

آرسن آواکوف، وزیر کشور روز یکشنبه در صفحه فیسبوک خود گفت که مردان مسلح بروی نیروهای مهاجم آتش گشودند و چندین کشته و مجروح از هر دو طرف به جای ماند. این گزارش از سوی منابع مستقل تایید نشده است.
نیروهای مسلح حامی روسیه
نیروهای مسلح حامی روسیه

روز شنبه اوکراین گفت حملات شبه نظامیان حامی روسیه در شرق اوکراین «تجاوز خارجی» توسط روسیه است. کیف هشدار داد که مقامات امنیتی در حال تهیه «طرح عملیات پاسخگویی» هستند.

شبه نظامیان مسلح به سلاح هایی که روز شنبه از مراکز پلیس بدست آوردند، علاوه بر اسلویانسک، مراکز پلیس شهرهای شرقی دوتنسک و کراماتورسک که جمعیت عمدتا روسی دارند، را نیز تصرف کردند.

حدود ده ها نیروی ویژه پلیس که در مقر دوتنسک حضور یافتند گفتند که تسلیحات ساختمان را حفظ می کنند.

ناظران، از جمله روزنامه نگاران غربی می گویند تجهیزات کراماتورسک پس از یک درگیری تسخیر شد. گزارشی از جراحات احتمالی منتشر نشده است.

تصرف مقر پلیس در دونتسک، رئیس پلیس را مجبور به استعفا کرد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در مکالمه تلفنی با سرگئی لاوروف، همتای روسی خود از نگرانی عمیق آمریکا درباره حملات روز شنبه در شرق اوکراین یاد کرد و گفت این حملات سازماندهی شده و شبیه به حملات قبلی در شرق اوکراین و کریمه بود.
وزارت خارجه آمریکا می گوید آقای کری تصریح کرد که اگر روسیه نیروهایش را از مرز اوکراین خارج نکند، عواقب بیشتری در انتظار خواهد بود.

آمریکا از روسیه خواسته تا در جهت بی ثباتی اوکراین کار نکند. یک سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز شنبه گفت آمریکا نگران فعالیت های جدایی طلبان روسی تحت حمایت مسکو در «ایجاد خشونت و خرابکاری» علیه اوکراین است.

تلویزیون روسیه گفت آقای لاوروف به کری گفته است که بحران جاری، نتیجه نادیده گرفته شدن «منافع و حقوق مشروع روس ها و جمعیت روسی زبان» در منطقه، از سوی دولت اوکراین است.

لاوروف همچنین هشدار داد هرگونه استفاده از زور توسط کیف تلاش های دیپلماتیک برای حل بحران را تضعیف می کند.

روسیه همواره هرگونه مداخله در ناآرامی های اوکراین را رد کرده است.
بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد روز شنبه گفت سازمان ملل به شدت نگران وخامت اوضاع در شرق اوکراین است.

دیپلمات های روسیه، آمریکا، اوکراین و اتحادیه اروپا قرار است هفدهم آوریل درباره بحران اوکراین در ژنو نشست اضطراری برگزار کنند.
XS
SM
MD
LG