لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۳

اوکراین: چند سامانه پدافندی روسیه در کریمه را منهدم کردیم؛ تداوم حملات مسکو به زیرساخت‌های کی‌یف


تصویری از خسارت‌های ناشی از حملات روسیه به اوکراین
تصویری از خسارت‌های ناشی از حملات روسیه به اوکراین

ارتش اوکراین می‌گوید که سه سامانه موشکی زمین به هوای روسیه را در شبه‌جزیره اشغالی کریمه هدف قرار داده است. این دومین حمله گزارش شده به پدافند هوایی روسیه در شبه‌جزیره کریمه در یک هفته است.

ستاد کل ارتش اوکراین روز چهارشنبه ۲۳ خرداد اعلام کرد که یک سامانه اس-۳۰۰ و دو سامانه اس-۴۰۰ پیشرفته روسیه را در نزدیکی بِلبِک و سواستوپل در شبه‌جزیره اشغال شده کریمه هدف قرار داده و دست کم دو رادار را منهدم کرده است.

ارتش اوکراین روز دوشنبه نیز سه سامانه دفاع هوایی روسیه را در نزدیکی یوپاتوریا و چورنومورسکه در شبه‌جزیره هدف قرار داده و به رادارها آسیب وارد کرده بود.

در بیانیه‌ای که صفحه تلگرام ارتش اوکراین منتشر کرده آمده است: «در نتیجه حملات روز چهارشنبه دو رادار از مجموعه‌های اس-۳۰۰ و اس-۴۰۰ روسیه منهدم شد. اطلاعات مربوط به رادار سوم در دست بررسی است.»

اما فرماندار سواستوپل که از سوی کرملین منصوب شده، گفته که پدافند هوایی حمله موشکی شبانه را دفع کرده و هیچ آسیبی وارد نشده است.

رویترز با اشاره به گزارش‌های کاربران شبکه‌های اجتماعیِ محلی از انفجارهایی در شبه‌جزیره کریمه در دریای سیاه خبر داده‌اند.

ستاد کل ارتش اوکراین همچنین گفت که حمله در هر سه نقطه با انفجار مهماتِ ارتش روسیه همراه بوده است.

روسیه در سال ۱۳۹۳ کریمه را به زور اشغال و ضمیمه خود کرد و اکنون مدعی است که کریمه بخشی جدایی‌ناپذیر از خاک روسیه است. اما اوکراین می‌گوید که نیروهای روسیه را از کریمه و دیگر قسمت‌های خاک اوکراین، که تحت کنترل مسکو است، بیرون خواهد رد.

از سویی دیگر رویترز در گزارشی به افزایش موارد قطع آب و برق در کی‌یف، پایتخت اوکراین، بر اثر حملات روسیه پرداخته است.

بنا بر این گزارش، از اوایل فروردین که روسیه سامانه‌های انرژی را در پایتخت و دیگر شهرهای اوکراین هدف قرار داد و نیمی از ظرفیت تولید انرژی را کاهش داد، جمعیت نزدیک به سه میلیون نفری کی‌یف بارها با چنین اختلالاتی رو به رو شده است.

در حالی که روسیه حملات خود را به ظرفیت تولید برق اوکراین بیشتر کرده، کی‌یف در تلاش است از متحدان غربی خود سامانه‌های پدافند هوایی دریافت کند.

با گذشت بیش از دو سال از تهاجم تمام‌عیار روسیه، اوکراین حملات هوایی و دریایی متعددی را به اهداف روسیه در کریمه انجام داده و خسارت قابل توجهی به ناوگان مسکو در دریای سیاه وارد کرده است.

XS
SM
MD
LG