لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۹

فرانسه، آلمان و روسیه از تهیه آتش بسی جدید در اوکراین حمایت کردند


رهبران فرانسه، آلمان و رئیس جمهوری اوکراین
رهبران فرانسه، آلمان و رئیس جمهوری اوکراین

سران سه کشور فرانسه، آلمان و روسیه از تلاش برای تهیه یک آتش بس جدید در مناطق شرقی اوکراین حمایت کرداند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، فرانسوا اولاند و ولادیمیر پوتین رئیسان جمهوری فرانسه و روسیه روز شنبه در یک گفتگوی تلفنی سه جانبه در باره راه های پایان دادن به مناقشه در اوکراین به تبادل نظر پرداختند، اما در این باره که چرا توافق صلح ماه فوریه با مشکل روبرو شده است، نظریات متفاوتی ابراز داشتند.

اولاند و مرکل در اظهاراتی جداگانه گفتند سه رهبر از تلاش های جدید برای برقراری یک آتش بس کارساز حمایت کردند؛ با این حال بیانیه دفتر ولادیمیر پوتین، کیف را مسئول عدم اجرای مواد اصلی توافق آتش بس می داند.

نمایندگان سازمان امنیت و همکاری در اروپا و شورشیان گفته اند اوکراین و جدایی خواهان طرفدار روسیه روز ۲۶ اوت (۴ شهریور ماه) موافقت کردند برای پایان دادن به تمام شکل های نقض آتش بس تلاش کنند.

دفتر صدر اعظم آلمان در بیانیه ای گفت "موافقت شد تا توافق های مینسک، اساسی برای بهبود وضعیت در منطقه دونباس (در شرق اوکراین) باقی بماند."

دفتر رئیس جمهوری فرانسه نیز اعلام کرد که سه رهبر "قاطعانه از پیشنهاد برقراری آتش بس کامل از اول ماه سپتامبر حمایت کردند، و برگزاری نشستی مشترک با حضور پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین در هفته های آینده را مفید دانستند."

طرفین در ماه فوریه (زمستان گذشته) با اجرای آتش بس در شرق اوکراین همزمان با اجرای یک روند سیاسی، از جمله برگزاری انتخابات محلی و ایجاد وضعیت خودگردانی ویژه برای مناطق جدایی خواه، موافقت کرده بودند.

در مورد جلسه تلفنی سه جانبه روز شنبه، سخنگوی کرملین در بیانیه ای گفت، ولادیمیر پوتین نسبت به اقدامات کیف در شرق اوکراین، از جمله گلوله باران مردم و محاصره اقتصادی، ابراز نگرانی کرد، و بار دیگر خواستار گفتگوی مستقیم بین کیف و نمایندگان شورشیان و اصلاحات قانونی در موافقت با مناطق شورشی شد.

کیف و کشورهای غربی حامی آن، درباره طرح های مناطق شورشی برای برگزاری انتخابات خارج از چارچوب قوانین اوکراین ابراز نگرانی کرده اند.

رهبران شورشی گفته اند انتخابات محلی را در تاریخ ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر ماه) و اول نوامبر (۱۰ آبان ماه) برگزار خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG