لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۶

فرانسه و آلمان خواستار اجرای «سریع» توافقنامه مینسک شدند


عکس آرشیوی از آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان (چپ) و فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه در کنفرانسی در برلین آلمان - ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴
عکس آرشیوی از آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان (چپ) و فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه در کنفرانسی در برلین آلمان - ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز جمعه از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه خواستند اقداماتی که بر اساس توافق آتش بس مینسک با آنها موافقت شد، را به سرعت اجرا کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از بیانیه دفتر رئیس جمهوری فرانسه، اولاند و مرکل در گفتگویی تلفنی با پوتین، گفتند می‌خواهند نتایج کار چهار گروهی که روز ششم ماه مه برای پرداختن به مسائل سیاسی، امنیتی، اقتصادی و انسانی مرتبط با اوکراین تشکیل شد، را ببینند.

بر اساس بیانیه دفتر رئیس جمهوری فرانسه، دیپلمات‌ها و مقامات چهار کشور، روز دهم ژوئن (۲۰ خرداد ماه) برای بررسی پیشرفت در روند مینسک در پاریس ملاقات خواهند کرد.

کاخ کرملین روسیه نیز در بیانیه‌ای گفت آقای پوتین در این گفتگو از افزایش گلوله‌باران مواضع غیرنظامیان توسط نیروهای دولتی اوکراین ابراز نگرانی کرده است.

سحنگوی کرملین همچنین گفت، سه رهبر اروپایی درباره اقدامات مکمل بالقوه برای تقویت آتش بس در شرق اوکراین تبادل نظر کردند. آنها همچنین در مورد تشکیل جلساتی در سطح بالا جهت کمک به اجرای توافقنامه مینسک بحث کردند.

به گزارش رویترز سران آلمان و فرانسه همچنین خواستار احترام به آتش بس، توقف استفاده از تسلیحات سنگین، و همچنین آزادی زندانیان سیاسی از سوی جدایی‌طلبان طرفدار روسیه و کیف شدند.

از زمان اجرای آتش بس در اواخر بهمن ماه، خشونت ها در شرق اوکراین بطور کلی فرونشسته است، اما نیروهای دولتی اوکراین و جدایی‌خواهان یکدیگر را به تخلفاتی متهم می‌کنند، و هر دو تقریبا روزانه از وارد آمدن تلفات خبر می‌دهند.

XS
SM
MD
LG