لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۶

عفو بین‌الملل از شکنجه اسیران توسط هر دو طرف درگیر در اوکراین ابراز نگرانی کرد


عکس آرشیوی از یک سرباز اوکراینی که تعدادی از شورشیان جدایی طلب دستگیر شده را برای مبادله اسرا همراهی می کند - دی ماه ۱۳۹۳
عکس آرشیوی از یک سرباز اوکراینی که تعدادی از شورشیان جدایی طلب دستگیر شده را برای مبادله اسرا همراهی می کند - دی ماه ۱۳۹۳

سازمان عفو بین الملل می‌گوید شواهد و مدارکی جمع کرده است که نشان می‌دهد نیروهای اوکراین، گروه‌های مسلح طرفدار دولت، و نیز شورشیان جدایی‌طلب مخالف کیف، زندانیان خود را شکنجه داده، یا با آنها بدرفتاری کرده‌اند.

در بیانیه این سازمان که روز جمعه منتشر شد و بر اطلاعات به دست آمده از مصاحبه‌ها با اسیران سابق دو طرف درگیر در بحران اوکراین استوار است، گفته شده « گزارش‌های شکنجه به همان اندازه که عادی است، تکان دهنده هم هست.»

به گفته این نهاد حقوق بشری، مصاحبه شوندگان گفته‌اند آنها را از سقف آویزان می‌کردند، روزها از خواب مجروم بودند و به مرگ تهدید می‌شدند.

عفو بین الملل می‌‌گوید زندانیان همچنین شرح داده‌اند که زندانبانان آنها را به قصد شکستن استخوان‌هایشان کتک می‌زدند، با شوک‌های الکتریکی شکنجه می‌دادند، به آنها چاقو ‌ی زدند و هدف اعدام‌های دورغین قرار می‌گرفتند.

در این بیانیه گفته شده برخی از بدترین گزارش‌های شکنجه، میلیشاهای راستگرای متحد نیروهای دولتی اوکراین را شامل می‌شود که بنا به گزارش‌ها «ده‌ها زندانی غیرنظامی را در گروگان خود دارند، آنها را شکنجه می‌دهند و مبالغ زیادی پول از آنها و خانواده‌هایشان اخاذی می‌کنند.»

نگرانی از بدرفتاری با زندانیان در حالی عنوان می‌شود که سرویس‌های امنیتی اوکراین به دلیل نشان دادن علنی دو زندانی، که گویا سرباران روسی بودند، هدف انتقاد قرار گرفته‌اند. آنها در حالی که در کنار جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در مناطق شرقی اوکراین می‌جنگیدند، دستگیر شدند.

عفو بین الملل از مقامات اوکراین خواسته است درباره تمام اتهامات جنایانت جنگی و آزارهای دیگر تحقیق کنند و افراد مسئول در این موارد را به مجازات برسانند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید عقیده بر این است در جنگ یک ساله، که تاکنون بیش از ۶ هزار کشته برجا گذاشته است، صدها سرباز اوکراینی توسط نیروهای شورشی دستگیر شده‌اند. هر دو طرف همواره یکدیگر را به بدرفتاری با زندانیان متهم می‌کنند.

بر اساس توافقنامه صلح که در ماه فوریه (زمستان گذشته) امضا شد، قرار بود تمام زندانیان دو طرف در اوائل مارس (اواسط اسفند ماه) آزاد شوند، اما تاکنون پیشرفت زیادی در این زمینه صورت نگرفته است.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی در همین زمینه، گزارش داد دو مرد روس که توسط نیروهای دولتی اوکراین دستگیر شده‌اند، اذعان کرده‌اند که در ماموریتی از سوی ارتش روسیه در اوکراین بودند.

ارتش اوکراین گفته است این دو در جریان درگیری‌هایی در شرق اوکراین مجروح شده‌اند و در حال حاضر تحت درمان هستند. مقامات کیف گفته‌اند آنها به «اقدامات تروریستی» متهم خواهند شد.

به گزارش رویترز، یکی از آنها که نام او آلکساندر آلکساندروف معرفی شده است، در بیمارستان گفت وقتی بازجو از قول بستگانش گفت رسانه‌های دولتی روسیه گزارش دادند او پیش از آن که به اوکراین برود، ارتش روسیه را ترک کرد، نگران شد.

وزارت دفاع روسیه گفته است این دو سرباز، در گذشته در ارتش خدمت می‌کردند، اما به هنگام دستگیری در ارتش نبودند.

این در حالی است که آلکساندر در ویدئویی که وزارت کشور اوکراین در اینترنت منتشر کرده، می‌گوید به عنوان بخشی از یک گروه ۱۴ نفری از نیروهای ویژه و در چارچوب یک ماموریت جاسوسی، در اوکراین بوده است.

رهبران اوکراین، و همینطور سازمان ناتو و کشورهای غربی که از کیف حمایت می‌کنند، می‌گویند شواهدی دارند که روسیه شورشیان جدایی‌طلب را آموزش می‌دهد و اسلحه برای آنها ارسال می‌کند. مسکو این اتهام‌ها را رد می کند.

XS
SM
MD
LG