لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۷

نخستین روز سفر بدون ویزای شهروندان اوکراین به اتحادیه اروپا


تعدادی از شهروندان اوکراینی در ایستگاه مرکزی راه آهن شهر کی‌یف، پایتخت، در کنار قطاری به مقصد لهستان - ۲۱ خرداد ۱۳۹۶
تعدادی از شهروندان اوکراینی در ایستگاه مرکزی راه آهن شهر کی‌یف، پایتخت، در کنار قطاری به مقصد لهستان - ۲۱ خرداد ۱۳۹۶

شهروندان اوکراینی روز یکشنبه نخستین روز سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا را بدون نیاز به ویزا تجربه کردند؛ رویدادی که پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین آن را خروج نهایی کشورش از «امپراتوری روسیه» توصیف کرده است.

بر اساس توافق کی‌یف و اتحادیه اروپا، از این پس شهروندان اوکراینی دارای گذرنامه‌های بیومتریک می‌توانند بدون نیاز به دریافت روادید (ویزا)، به کشورهای عضو آن اتحادیه – غیر از بریتانیا و ایرلند – سفر کرده و ۹۰ روز در آنجا بمانند.

گفت‌وگوهای اوکراین و اتحادیه اروپا برای این منظور در سال ۲۰۰۸ آغاز شد و دو طرف سرانجام در سال ۲۰۱۵ به توافقی رسیدند که پس از بررسی‌های مختلف، پائیز گذشته به تایید پارلمان اروپا رسید. این توافق یک ماه پیش نهایی شد.

پترو پوروشنکو روز شنبه با همتای اسلوواک خود در مرز مشترک دو کشور دیدار و در حرکتی نمادین، «درهای اوکراین به سمت اتحادیه اروپا» را باز کرد. آندره کیسکا رئیس جمهوری اسوواکی هم ورود او را به اتحادیه اروپا خوش‌آمد گفت.

بنا بر اعلام معاونت کنسولی وزارت خارجه اوکراین، هزاران شهروند آن کشور تا اواسط روز یکشنبه از مرزهای اوکراین عبور کرده و راهی اتحادیه اروپا شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG