لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۷

اتحادیه اروپا: رهبر اوکراین توافقی را با مخالفان امضا می کند


اعتراضات در کیف - ۲۰ فوریه ۲۰۱۴
اعتراضات در کیف - ۲۰ فوریه ۲۰۱۴
یک دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا گفت ویکتور یانکوویچ، رئیس جمهوری اوکراین روز جمعه با جنبش مخالفان توافقی را برای پایان دادن به بحران خونین سیاسی چند ماهه در این کشور امضا می کند.

این دیپلمات گفت توافق انجام اصلاحاتی را در قانون اساسی اوکراین فراهم می کند.

پیشتر پایگاه اینترنتی رئیس جمهوری اوکراین روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرده بود مخالفان و یانکوویچ چنین توافقی امضا می کنند. مخالفان هنوز اظهار نظری نکرده اند.

مذاکرات میان دولت اوکراین و نمایندگان مخالفان با میانجی گری وزیران امورخارجه آلمان، فرانسه و لهستان صورت گرفت. سایت اینترنتی رئیس جمهوری اوکراین همچنین گفت روسیه نیز در این مذاکرات نقش داشته است.

در همین حال بر اساس برخی گزارش ها، پس از اعلام خبر توافق دولت و مخالفان صبح جمعه نزدیک میدان استقلال کیف صدای تیراندازی شنیده شد. دولت اوکراین مخالفان را مقصر تیراندازی صبح جمعه معرفی کرد و گفت آنان در حال درگیری با ماموران پلیس بودند. این گزارش ها تایید نشده است.

پیشتر یک روز پس از اعلام آتش بس میان دولت و مخالفان، در روز پنجشنبه درگیری های خونینی در کیف پایتخت اوکراین میان پلیس ضد شورش و معترضان صورت گرفت.

مقامات محلی می گویند ۳۹ نفر کشته شدند که به این ترتیب آمار کشته های درگیری های سه روزه دست کم به ۶۹ نفر افزایش یافت.

اما منابع مخالفان می گویند تنها در روز پنجشنبه بین ۷۰ تا ۱۰۰ نفر کشته شدند که از این تعداد، به گفته آنها، شماری با شلیک تک تیرانداز های دولتی کشته شدند.

آمریکا پیشتر در روز پنجشنبه از دولت اوکراین خواست سریعا با مخالفان گفتگو کند.

اعتراضات در اوکراین پس از آن آغاز شد که رئیس جمهوری این کشور از یک توافق تجاری با اتحادیه اروپا به نفع روسیه عقب نشینی کرد.
XS
SM
MD
LG