لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۸

رهبر اوکراین خواستار مرزبندی سران مخالفان با رادیکالها شد


معترضان ضد دولت در اوکراین به سوی پلیس ضد شورش سنگ پرتاب می کنند
معترضان ضد دولت در اوکراین به سوی پلیس ضد شورش سنگ پرتاب می کنند
در نخستین ساعات روز چهارشنبه، همزمان با یورش پلیس ضد شورش به اردوگاه معترضان، آتش در مرکز «کیف»، پایتخت اوکراین، زبانه می کشید و صدای انفجار نارنجک های صوتی طنین افکن بود.

وزارت بهداشت اوکراین می گوید شمار کشته شده های نا آرامی های اخیر به ۲۵ نفر افزایش یافته است.

به گفته پلیس و نمایندگان گروه مخالف «ویکتور یانوکویچ»، رئیس جمهوری اوکراین، تا کنون بسیاری با گلوله کشته و صدها تن دیگر مجروح شده اند که حال ده ها تن ار آنان وخیم است.

«ویتالی کلیچکو»، رهبر مخالفان، معترضان هوادار جهان غرب را به اشغال میدان استقلال، که اوکراینی ها با استفاده از واژه ای فارسی، آن را به اختصار «میدان» می نامند، ترغیب کرد تا از مواضع خود دفاع کنند. او، همزمان، به زنان و کودکان اخطار کرد که از منطقه درگیری ها دور شوند.

در تلاشی برای رفع این بحران مرگبار در اوکراین، «ویتالی کلیچکو» قرار بود با «ویکتور یانوکویچ» دیدار و گفت و گو کند.

ویکتور یانکوویچ، رئیس جمهوری اوکراین از رهبران اپوزیسیون خواست از «رادیکال ها» فاصله بگیرند. او این درخواست را در بیانیه ای مطرح کرد که پس از شکست مذاکرات شبانه با رهبران مخالفان منتشر شد.

رئیس جمهوری اوکراین رهبران مخالفان را مقصر افزایش خشونت های اخیر معرفی کرد و گفت «هنوز برای پایان دادن به خشونت ها دیر نشده است.»

این بحران خونبارترین بحران اوکراین از زمان استقلال این کشور از اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ تا کنون است.

«جو بایدن» معاون رئیس جمهوری آمریکا با «ویکتور یانوکویچ» تماس تلفنی گرفت تا "نگرانی عمیق" از این عملیات خشونتبار را با او در میان بگذارد و از او بخواهد که نیروهای امنیتی را باز خواند و نهایت خویشتنداری را بکار بندد.

شمار معترضان و مخالفان دولتی در هفته های گذشته رو به افزایش گذاشته است و فعالان سیاسی، در پی عقب نشینی «ویکتور یانوکویچ» از توافق با اتحادیه اروپا، در مقابل نزدیکتر شدن اوکراین به روسیه، خواهان استعفای او شده اند.

معترضان که شماری از آن ها کلاه ایمنی بر سر و زره بر تن داشتند و به چوب و چماق مجهز بودند، با پرتاب بمب های آتشزا و سنگ کوشیدند تا مواضع خود را نگاه دارند.
همزمان، چادرهای آتش گرفته معترضان و سوختن چوب و لاستیک ماشین ستون هایی از دود به آسمان می فرستاد.

نیروهای امنیتی و انتظامی بگونه یی پیوسته مواضعشان را در «میدان» مستحکم می کنند در حالی که هزاران معترض همچنان در آن جا حضور دارند و به شنیدن سخنرانی رهبرانشان یا خواندن سرود ملی اوکراین ادامه می دهند.

«جی کارنی» سخنگوی کاخ سفید روز گذشته (سه شنبه) گفت که ایالات متحده از این عملیات خشونتبار در اوکراین وحشتزده شده، بشدت یکه خورده است. او از رئیس جمهوری اوکراین خواست که از شدت عمل به خرج دادن بپرهیزد.

«کاترین اشتون» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز گذشته گفت که از "این تشدید جدید و خطیر [خشونت ها]" در کی یف "عمیقاً نگران" شده است. خانم «اشتون» هر گونه بهره گیری از عملیات خشونتبار، از جمله حمله به ساختمان های حزبی و دولتی را محکوم دانست. او رهبران سیاسی اوکراین را به پرداختن به "ریشه های بحران" فرا خواند.

مسوولان دولتی در مسکو جهان غرب را مسوول عملیات خشونتبار در اوکراین دانسته اند و متهم به تشویق و ترغیب «نیروهای تندرو» در میان معترضان کرده اند.

روسیه روز دوشنبه گذشته وعده داد که دو میلیارد دلار دیگر به اوکراین خواهد داد تا اقتصاد رو به مرگ خود را نجات دهد و سامان بخشد. این وعده مسکو به عنوان پشتیبانی از ماندن «ویکتور یانوکویچ» بر سر قدرت تعبیر شده است.
XS
SM
MD
LG