لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۹

جان کری: خشونت در اوکراین باید متوقف شود


به دنبال افزایش درگیری های مرگبار میان نیروهای دولتی و معترضان در کیف، پایتخت اوکراین، جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا گفت خشونت باید متوقف شود و نیروهای امنیتی باید از خیابان ها جمع شوند.

آقای کری در بیانیه ای که روز پنجشنبه منتشر شد، گفت آمریکا به صراحت استفاده از زور توسط نیروهای امنیتی علیه غیرنظامیان را محکوم می کند. او از ویکتور یانکوویچ، رئیس جمهوری اوکراین خواست فورا با رهبران مخالفان به طور جدی گفتگو کند و یک دولت موقت که از حمایت گسترده برخوردار باشد، تشکیل دهد.

جان کری گفت آمریکا در کنار مردم این کشور ایستاده است.

وزیر امورخارجه آمریکا در بخش دیگری از بیانیه گفته است مردم اوکراین و جامعه جهانی کسانی که این رویداد ها را در اوکراین رقم زده اند، مسوول خواهند شناخت و آمریکا هم اکنون تحریم سفر را علیه اوکراینی هایی که مسوول خشونت های اخیر هستند، اعمال کرده است.

جان کری گفت معترضان باید بتوانند حقوق خود به طور مسالمت آمیز استفاده کنند و آمریکا از ارتش اوکراین می خواهند همچنان به میراث غیر سیاسی بودن، متعهد باشد.

جان کری گفت تشکیل دولت موقت تنها راه آغاز اصلاحِ سخت، اما لازمِ قانون اساسی، و اقتصاد است که اوکراین به آن نیاز دارد.

پیشتر در روز پنجشنبه کاخ سفید نیز در بیانیه ای گفت «از تصویرهای نیروهای امنیتی که با سلاح های خود کار به سوی مردم تیراندازی می کنند، به خشم آمده است.»

بیانیه کاخ سفید از یانوکوویچ خواسته است «نیروهای امنیتی را فورا از کیف بیرون ببرد و به حق مردم به اعتراض صلحجویانه احترام بگذارد.»

کاخ سفید در همین حال معترضین را تشویق می کند «درخواست های خود را صلحجویانه مطرح کنند.»
کاخ سفید همچنین از ارتش اوکراین می خواهد «درمناقشه ای که می تواند و باید با ابراز سیاسی حل شود، مداخله نکند.»
روز پنجشنبه خشونت ها در اوکراین، ساعاتی پس از اعلام آتش بس میان دولت و مخالفان بار دیگر آغاز شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه از قول یک پزشک ارشد اپوزیسیون گزارش داد نزدیک به ۷۰ فعال کشته و ۵۰۰ نفر مجروح شده اند. گزارش شده برخی از قربانیان با شلیک تک تیرانداز های دولتی کشته شده اند.

وزارت کشور اوکراین از سوی دیگر شمار ماموران پلیس کشته شده در روز پنجشنبه را ۳ نفر اعلام کرد و گفت ۵۰ مامور نیز در همین روز بستری شدند که ۳۰ نفر از آنها مجروحیت ناشی از تیراندازی دارند. این وزارتخانه گفت معترضان ۶۷ مامور پلیس را دستگیر کرده اند.
XS
SM
MD
LG