لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۶

پارلمان کریمه «اعلامیه استقلال» را تصویب کرد


پارلمان منطقه ای کریمه روز سه شنبه «اعلامیه استقلال جمهوری خود مختار کریمه» را تصویب کرد که مشخص می سازد اگر ساکنان آن در همه پرسی روز یکشنبه با جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه موافقت کنند، این شبه جزیره خود را یک کشور مستقل اعلام خواهد کرد.

کشورهای غربی گفته اند آنها همه پرسی را مشروع نمی دانند و به رسمیت نخواهند شناخت. اما این اقدام ممکن است به عنوان کوششی برای کاهش تنش با اعلام کریمه بعنوان یک کشور خودخوانده، بدون آن که روسیه در صدد انضمام فوری آن به خود برآید، استفاده شود.

پس از جنگ کوتاهی بین روسیه و گرجستان در ۲۰۰۸، برخی از رهبران در استان های انشعابی آبخازی و اوستیای جنوبی در گرجستان درخواست کردند به روسیه ملحق شوند، اما درخواست آنها هرگز قبول نشد.

در این میان، کفیل رئیس جمهوری اوکراین روز سه شنبه خواهان تشکیل یک گارد ملی برای بسیج افراد ذخیره و داوطلبان در نیروهای مسلح کشور شد.

اولکساندر تورچینف از پارلمان درخواست کرد ادغام سربازان وزارت کشور را در گارد ملی تصویب کند، تا آنها «بتوانند از کشور و شهروندان علیه بزهکاران، و تهاجم خارجی و داخلی دفاع کنند.»

تورچینف گفت این بسیح هم کسانی را شامل می شود که قبلا در ارتش خدمت کرده اند، و هم داوطلبان جدید را.

نیروهای روسیه در پیشاپیش برگزاری همه پرسی ، برکنترل بر منطقه کریمه افزوده اند.

نخست وزیر اوکراین، که قرار است روز چهارشنبه برای ملاقات با پرزیدنت اوباما رهسپار واشنگتن شود، از کشورهای غربی خواست از اوکراین در برابر کشوری که به گفته او «تا دندان مسلح است و تسلیحات اتمی دارد» دفاع کنند.

در این میان، ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهوری معزول و فراری اوکراین، دولت جدید را به دامن زدن به جنگ داخلی متهم کرد.

او روز سه شنبه از روسیه، آمریکا و بریتانیا عضو اتحادیه اروپا خواست به قراردادی که در سال ۱۹۹۴ امضا کردند احترام بگذارند. در آن قرارداد تعهده شده است امنیت اوکراین در برابر رها ساختن تسلیحات اتمی برجا مانده از دوره اتحاد شوروی، تضمین شود.

یانوکویچ، که در شهر «پوستوو- آن – دون» در جنوب روسیه سخن می گفت، ادعای روسیه را تکرار کرد و اظهار داشت مقامات جدید اوکراین تسلیم ناسیونالیست های افراطی می شوند، و تهدیدی برای مناطق شرقی روسی زبان هستند.

پارلمان اوکراین قرار است روز چهارشنبه به لایحه بسیج نیروها و درخواست کمک از غرب رای بدهد.
XS
SM
MD
LG