لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۲

نگرانی ها از افزایش تنش های قومی در کریمه


تاتار های کریمه در یک راه پیمایی به نفع اوکراین شعار می دهند - ۱۰ مارس ۲۰۱۴
تاتار های کریمه در یک راه پیمایی به نفع اوکراین شعار می دهند - ۱۰ مارس ۲۰۱۴
ناظران بین المللی چند روز مانده به برگزاری رفراندوم جدایی کریمه از اوکراین برای پیوستن به روسیه، تمرکز خود را بر این شبه جزیره افزایش داده اند.

بیشتر اهالی کریمه را روسی زبان ها تشکیل می دهند و پارلمان این منطقه، با برخورداری از حمایت روسیه به برگزاری رفراندومی در ۱۶ مارس رای داده است، اقدامی که دولت اوکراین و کشورهای غربی گفته اند آن را به رسمیت نمی شناسند.

این نگرانی ها وجود دارد که مسکو علاوه بر کریمه اقدام به گرفتن کنترل دیگر مناطق روسی زبان اوکراین کند.

در همین حال گزارش های رسیده از کریمه نشان از افزایش درگیری های قومی در این منطقه دارد. تحلیلگران می گویند جدایی کریمه از اوکراین تنش های قومی را شدت خواهد بخشید.

سرگی آکسینوف، رهبر حامی روسیه ی شبه جزیره کریمه، به روشنی انتظارش را از رفراندوم روز یکشنبه اعلام کرد.

او گفت: «امروز ارتش اوکراین در پایگاه های خودش مسدود شده است. بعد از رفراندوم برای الحاق با روسیه در آینده، آنان (نظامیان اوکراینی در کریمه) باید یا منطقه را ترک کنند یا اینکه با اعلام سوگند وفاداری، در ارتش جمهوری خودمختار کریمه یا روسیه خدمت کنند.»

برای اقلیت مسلمان تاتار در اوکراین، سخنان رهبر کریمه نگران کننده است. درگذشته، ژوزف استالین تاتار ها را به همکاری با نازی ها متهم کرد و آنها را پس از جنگ جهانی دوم به شرق اتحاد جماهیر شوروی تبعید کرد.

مسلمانان تاتار که از آن زمان به کریمه بازگشته اند، اکنون نگران آن هستند که دوره جدیدی از آزار و اذیت آنها آغاز شود.

عبدل غفار، یک تاتار مسلمان در کریمه می گوید: «[ما] تاتار ها در کریمه به خاطر آن که مسلمان هستیم مورد آزار و اذیت قرار می گیریم. و از همه بدتر، سیاستمداران رادیکال روسیه رویای آن را دارند که روسیه صد در صد روس شود و دیگر ملت ها در آن نباشند.»

مقامات کیف که به نظر می رسد در حال از دست دادن کریمه هستند، اکنون نگرانند که دیگر مناطق روسی زبان اوکراین نیز دچار حوادث کریمه شوند.

ولودیمیر کیپن، از موسسه تحقیقات اجتماعی و تحلیل سیاسی دونتسکِ اوکراین می گوید بیشتر ساکنان دونتسک از وحدت با اوکراین دفاع می کنند، اما او هشدار داد خطر جدایی را نباید از نظر دور داشت.

او گفت خطر جدایی در دونتسک وجود دارد اما این خطر محدود است و توسط نیروهایی خارج از کشور ترویج می شود. او گفت اگر دولت به روشی که باید، عمل کند، این خطر را می توان محدود نگه داشت و کاهش داد تا به یک تهدید علیه کشور تبدیل نشود.

نخست وزیر موقت اوکراین وعده داده است که نگذارد «یک سانتی متر» از خاک اوکراین از این کشور جدا شود. او این هفته به ایالات متحده آمریکا می آید.
XS
SM
MD
LG