لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۴

فنلاند بسته شدن مرزهای زمینی با روسیه را برای مدت «نامحدود» تمدید کرد


مرز فنلاند و روسیه
مرز فنلاند و روسیه

دولت فنلاند روز پنجشنبه ۱۶ فروردین اعلام کرد که بستن گذرگاه های مرزی زمینی خود با روسیه را به طور «نامحدود» تمدید می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فنلاند همچنین قرار است تعدادی از بنادر خود را به فهرستی اضافه کند که سفر از آنها به روسیه ممنوع است.

ماری رانتانن، وزیر کشور فنلاند، در بیانیه‌ای گفت: «مقامات فنلاند این موضوع را یک وضعیت طولانی مدت می دانند. در بهار امسال چیزی مشاهده نکردیم که ما را به این نتیجه برساند که وضعیت به طور معناداری تغییر کرده است.»

دولت فنلاند در ماه فوریه گفته بود که بسته شدن مرزها قرار است تا ۱۴ آوریل، ۹ روز دیگر، ادامه داشته باشد.

فنلاند، روسیه را به گسیل پناهجویان به مرزهای این کشور متهم کرده و گفته است که مسکو به منظور انتقام جویی از تصمیم هلسینکی برای عضویت در ناتو و افزایش همکاری‌های نظامی با آمریکا دست به این کار زده است. روسیه این اتهام را رد کرده است.

علی رغم بسته شدن مرزهای دو کشور، تعداد کمی از پناهجویان از روسیه همچنان وارد فنلاند می شوند و هلسینکی بر این باور است که با فرا رسیدن فصل بهار و افزایش دما، این تعداد می‌تواند به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

ماری رانتانن گفت: «صدها و احتمالاً هزاران تن در نزدیکی مرز فنلاند هستند که می‌توانند علیه فنلاند به کار گرفته شوند.»

تصمیم فنلاند برای کنار گذاشتن دهه‌ها سیاست عدم تعهد نظامی و پیوستن به ناتو، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، موجب خشم روسیه شد. این اقدام فنلاند در پی حمله نظامی روسیه به اوکراین صورت گرفت.

XS
SM
MD
LG