لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۴

امارات دانشجوی بریتانیایی محکوم به حبس ابد را عفو کرد


دولت امارات متیو هجز و بیش از هفتصد زندانی دیگر را به مناسبت فرا رسیدن روز ملی این کشور عفو کرده است
دولت امارات متیو هجز و بیش از هفتصد زندانی دیگر را به مناسبت فرا رسیدن روز ملی این کشور عفو کرده است

دولت امارات متحده عربی روز دوشنبه اعلام کرد یک شهروند بریتانیایی را که به تازگی به اتهام جاسوسی به حبس ابد محکوم شده بود، عفو کرد.

«متیو هجز» که دانشجوی دوره دکترا است، هفته گذشته از سوی دادگاه ابوظبی به اتهام جاسوسی و تلاش برای «سرقت اسرار حساس مربوط به امنیت ملی» امارات متحده عربی، به حبس ابد محکوم شد.

با این حال، دولت امارات این دانشجوی ۳۱ ساله بریتانیایی و بیش از ۷۰۰ زندانی دیگر را به مناسبت فرا رسیدن روز ملی این کشور عفو کرد.

وزیر خارجه بریتانیا در توئیتی این را «خبری خوب» توصیف کرد و نوشت، گرچه بریتانیا با موضوع این اتهام موافق نیست، اما بابت حل سریع مساله از امارات متشکر است.

جرمی هانت در ادامه توئیت خود همچنین به ادامه بازداشت نازنین زاغری و دیگر زندانی‌های دوتابعیتی در ایران نیز اشاره کرد.

در حال حاضر دست‌کم سه شهروند دوتابعیتی ایرانی بریتانیایی، به نام‌های نازنین زاغری، عباس عدالت و کمال فروغی، در ایران در بازداشت هستند.

نازنین زاغری رتکلیف فروردین ۱۳۹۵ و زمانی که قصد خروج از ایران را داشت، در فرودگاه بازداشت شد. او به اتهام مشارکت در «براندازی نرم» به پنج سال زندان محکوم شد.

صدور حکم حبس ابد برای دانشجوی بریتانیایی در امارات متحده عربی، با واکنش مقام‌های بریتانیایی مواجه شده بود. آنها گفته بودند چنین حکمی ممکن است در روابط بین دو کشور تاثیر بگذارد.

امارات اعلام کرده است از نظر این کشور، متیو هجز به طور حتم یک مامور مخفی بریتانیا بوده و در بازجویی‌ها هم به کارهای خود اعتراف کرده است. پیش از این، سفیر امارات در لندن هم گفته بود پرونده جاسوسی علیه آقای هجز «بسیار جدی» است و محکومیت او بر اساس «شواهد قانع کننده» و پس از «روند عادلانه قضایی» صادر شده است.

پس از اعلام صدور حکم برای متیو هجز، همسر او درباره وضعیت سلامتی این شهروند بریتانیایی ابراز نگرانی کرده و خبر داده بود که او در زندان دچار «حمله عصبی» شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG