لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۸

امارات: احتمال بخشیدن دانشجوی بریتانیایی محکوم به حبس ابد بررسی می شود


«متیو هجز» ۳۱ ساله و همسرش - عکس: فیسبوک
«متیو هجز» ۳۱ ساله و همسرش - عکس: فیسبوک

سفیر امارات متحده عربی در لندن روز جمعه گفت دولت او مشغول بررسی احتمال بخشیدن یک دانشجوی بریتانیایی محکوم به حبس ابد است.

به گزارش آسوشیتدپرس، سلیمان حامد المزروعی گفت خانواده «متیو هجز» چنین درخواستی کرده و دولت امارات نیز مشغول بررسی آن است.

دادگاهی در ابوظبی، مرکز امارات متحده عربی، «متیو هجز» یک دانشجوی ۳۱ ساله را به اتهام جاسوسی برای دولت بریتانیا به حبس ابد محکوم کرد.

«متیو هجز» شهروند بریتانیا است.

سفیر امارات گفت پرونده جاسوسی علیه هجز «بسیار جدی» است و محکومیت او بر اساس «شواهد قانع کننده» و پس از «روند عادلانه قضایی» صادر شده است.

اعضای خانواده آقای هجز می گویند کل زمان محاکمه او کمتر از پنج دقیقه بود و محاکمه بدون حضور وکیل مدافع برگزار شد. سفیر امارات این موضوع را رد کرده است.

پیشتر «ترزا می» نخست وزیر بریتانیا در نشستی در پارلمان در این باره گفت، لندن عمیقا از رای دادگاه امارات سرخورده و نگران شده است.

خانم می و همچنین جرمی هانت وزیر خارجه دولت او گفته اند که موضوع این دانشجو را در بالاترین سطوح حکومتی امارات مطرح خواهند کرد.

وزیر خارجه بریتانیا تاکید دارد که رای دادگاه پیامدهایی بر مناسبات دو متحد دیرین خواهد داشت. وی از مقام های اماراتی خواستار بازنگری در حکم شده است.

متیو هجز ۳۱ ساله در دانشگاه دورهام در انگلستان دوره دکترای خود را می گذراند.

وی در پنج ماه مه و به دنبال اقامتی دو هفته ای در امارات هنگام ترک کشور در فرودگاه بین المللی دوبی بازداشت شد. اعضای خانواده او می گویند از یادداشت هایی که برای دوره دکترایش برداشته بود، به عنوان سند جاسوسی استفاده شده است.

بیش از ۱۲۰ دانشگاهی از سراسر جهان با امضای دادخواستی خواستار آزادی متیو هجز شده اند. امارات از مراکز گردشگری و بازرگانی منطقه خلیج فارس است، اما دولت آن کمترین انتقادی از حاکمانش را مدارا نمی کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG