لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۴

دانشجوی انگلیسی به اتهام جاسوسی در امارات به زندان ابد محکوم شد


«متیو هجز» ۳۳ ساله و همسرش - عکس: فیسبوک
«متیو هجز» ۳۳ ساله و همسرش - عکس: فیسبوک

دادگاهی در ابوظبی، مرکز امارات متحده عربی، «متیو هجز» یک دانشجوی ۳۳ ساله را به اتهام جاسوسی برای دولت بریتانیا به زندان ابد محکوم کرد.

«متیو هجز» شهروند بریتانیا لست. «ترزا می» نخست وزیر بریتانیا گفت از رای امروز دادگاه امارات عمیقا سرخورده شده است.

اعضای خانواده این جوان انگلیسی می گویند کل زمان محاکمه او کمتر از پنج دقیقه بود و محاکمه بدون حضور وکیل مدافع برگزار شد.

نخست وزیر بریتانیا در نشست پارلمان در این باره گفت: «ما البته عمیقا از رای امروز دادگاه سرخورده و نگران شده ایم.»

خانم می و نیز جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا گفته اند موضوع این دانشجو را دربالاترین سطوح حکومتی امارات مطرح خواهند کرد.

جرمی هانت در بیانیه ای گفته است:‌ «رای امروز دادگاه آن چیزی نیست که ما از دوستان و شرکای مورد اعتمادمان انتظار داریم. رای کاملا بر خلاف تضمین هایی بود که پیش از این به ما داده شده بود.

وزیر خارجه بریتانیا تاکید دارد که رای دادگاه پیامدهایی بر مناسبات دو متحد دیرین خواهد داشت. وی ازمقامهای اماراتی خواستار بازنگری در حکم شد.

متیو هجز ۳۳ ساله در دانشگاه دورهام در انگلستان دوره دکترای خود را می گذراند.

وی در پنج ماه مه و به دنبال اقامتی دو هفته ای در امارات هنگام ترک کشور در فرودگاه بین المللی دوبی بازداشت شد. اعضای خانواده او می گویند از یادداشتهایی که برای دوره دکترایش برداشته بود، به عنوان سند جاسوسی علیه وی استفاده شده است.

«دانیلا تادو» همسر وی که در دادگاه حضور داشت، گفت همسرش بی‌گناه است و او نمی داند که چه باید بکند.

خبرگزاری رویترز که این خبر را منتشر کرد، افزود به خبرنگار این رسانه اجازه حضور در جلسه دادگاه داده نشده و محاکمه علنی نبوده است.

روزنامه اماراتی «نشنال» که رای دادگاه را چاپ کرد، می نویسد محکوم باید ۲۵ سال در زندان بماند و پس از آزادی از کشور امارات اخراج شود. محکوم ۳۰ روز فرصت دارد تا درخواست تجدیدنظر برای این رای انجام دهد.

بیش از ۱۲۰ دانشگاهی از سراسر جهان با امضای دادخواستی خواستار آزادی متیو هجز شده اند. امارات از کانونهای توریستی و بازرگانی منطقه خلیج فارس است اما دولت آن کمترین انتقادی از حاکمانش را مدارا نمی کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG