لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۹

وزیر کشور بریتانیا: رواندا برای پذیرش مهاجران امن است


سوئلا براورمن - آرشیو
سوئلا براورمن - آرشیو

سوئلا براورمن، وزیر کشور بریتانیا می‌گوید متقاعد شده که رواندا کشوری امن برای اسکان مجدد مهاجرانی است که به طور غیرقانونی وارد بریتانیا شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اما او از تعیین مهلت برای اخراج اولین دسته از این مهاجران به رواندا خودداری کرد.

دولت بریتانیا امیدوار است که چندین هزار مهاجر را به هزاران کیلومتر دورتر، و به رواندا در شرق آفریقا بفرستد. بریتانیا در این باره به رواندا پیشنهادی ۱۴۸ میلیون دلاری داده است تا مشکل ورود پناهجویان از طریق کانال مانش را حل کند. این پناهجویان تلاش می کنند با استفاده از قایق های کوچک خود را از فرانسه به بریتانیا برسانند.

این طرح در آوریل ۲۰۲۲ اعلام شد، اما اولین پرواز برای اخراج مهاجران با حکم دادگاه حقوق بشر اروپا متوقف شد.

با این همه، دادگاه عالی لندن در ماه دسامبر گذشته این طرح را قانونی اعلام کرد. در مقابل، مخالفان این طرح به دنبال اعتراض به حکم دادگاه هستند.

بریتانیا ماه گذشته میلادی جزئیات قانون جدیدی را ارائه کرد که ورود پناهجویانی را که با قایق‌های کوچک از طریق کانال مانش وارد می‌شوند، ممنوع می‌کند و مانع از درخواست پناهندگی آنها می‌شود. هدف این طرح، همچنین بازگرداندن این مهاجریان به کشورشان و یا به اصطلاح کشورهای امن ثالث است.

برخی از موسسات خیریه می گویند قانون پیشنهادی می تواند غیرعملی باشد و تلاش هزاران پناهنده واقعی را جرم انگاری کند.

وزیر کشور بریتانیا در پاسخ به سوال بی‌بی‌سی درباره خشونت‌های گذشته در رواندا گفته بود ما به سال ۲۰۲۳ و پس از آن نگاه می‌کنیم.

XS
SM
MD
LG