لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۰

تحریم‌های تازه بریتانیا علیه جمهوری اسلامی؛ جیمز کلورلی: حمایت ما از زنان ایران ادامه دارد


جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا
جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا

دولت بریتانیا روز جمعه ۲۴ شهریور در آستانه سالگرد کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد جمهوری اسلامی، چهار مقام و یک شرکت وابسته به دولت ایران را تحریم کرد.

علیرضا زاکانی شهردار تهران، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد هاشمی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، و سعید منتظرالمهدی سخنگوی پلیس ایران (فراجا)، چهار مقام جمهوری اسلامی هستند که بریتانیا روز جمعه ۲۴ شهریور آنها را تحریم کرد.

علاوه بر مقامات مزبور، شرکت ابر آروان نیز از سوی دولت بریتانیا تحریم شد.

پیشتر خزانه‌داری ایالات متحده نیز در خرداد ۱۴۰۲ شرکت فناوری «ابر آروان»، دو نفر از بنیانگذاران این شرکت، و یک شرکت وابسته به آن را به دلیل مشارکت در تسهیل سانسور اینترنت در ایران تحریم کرد.

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا، در این ارتباط گفت: «یک سال پس از درگذشت غم‌انگیز مهسا امینی به دست پلیس امنیت اخلاقی ایران، من شجاعت زنان ایرانی در ادامه مبارزه برای کسب آزادی‌های اساسی را تمجید می‌کنم.»

به گفته او، «تحریم‌های امروز علیه مسئولان قوانین ظالمانه ایران پیام روشنی می‌فرستد که بریتانیا و شرکایمان همچنان از زنان ایرانی حمایت خواهند کرد.»

طبق بیانیه دولت بریتانیا، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران مسئول حصول اطمینان از رعایت پوشش دولتی توسط ایرانیان است. به عنوان مثال، اسماعیلی اعلام کرده بازیگرانی که در رسانه‌های عمومی یا شبکه‌های اجتماعی اقدام به حذف حجاب می‌کنند، نمی‌توانند به حرفه بازیگری خود ادامه دهند. به گفته او، همچنین با کسب‌وکارهایی که در آن کارمندان زن از رعایت حجاب اجباری خودداری کنند، برخورد خواهد شد.

بنا بر بیانیه دولت بریتانیا، سخنگوی پلیس ایران نیز هشدار داده جمهوری اسلامی با زنانی که حجاب خود را از جمله هنگام رانندگی کنار می‌گذارند، «قاطعانه» برخورد می‌کند.

این بیانیه همچنین از شرکت ابر آروان به عنوان یک شرکت ارائه‌دهنده خدمات ابری اینترنتی یاد کرده که مسئول ارائه فناوری مورد استفاده در سرکوب مردم ایران است. ابر آروان یکی از شرکای کلیدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی است و از توسعه اینترانت ملی به منظور قطع ارتباط مردم ایران با اینترنت جهانی حمایت می‌کند.

بریتانیا همگام با دیگر کشورهای غربی، تا کنون علیه ۳۵۰ مقام و نهاد جمهوری اسلامی تحریم وضع کرده است.

پس از کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و سرکوب خشونت‌بار معترضان مسالمت‌جوی ایرانی، کشورهای غربی چندین بسته تحریمی علیه مقامات و نهادهای مسئول در سرکوب ایرانیان وضع کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG