لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۹

 کانادا شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی را تحریم کرد


ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا
ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا

کانادا، شماری از مقامات جمهوری اسلامی را که در «فعالیت‌های تهدیدکننده صلح و امنیت بین‌المللی و یا ناقض آشکار و سیستماتیک حقوق بشر در ایران» مشارکت داشته‌اند، تحریم کرد.

تحریم‌های جدید کانادا همچنین اشخاصی را هدف قرار داده است که در شرکت‌های دولتی تولیدکننده «پهپادهای جنگی مرگ‌بار» که توسط نیروهای نظامی جمهوری اسلامی برای «بی‌ثبات کردن منطقه» و یا در تهاجم روسیه علیه اوکراین استفاده می‌شوند، سمت‌های بالایی دارند.

ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا، در این مورد گفت: «تحریم‌های امروز، پیام روشنی به رژیم ایران می‌دهد که کانادا نقض فاحش و سیستماتیک حقوق بشر و نقض جدی صلح و امنیت بین‌المللی را تحمل نخواهد کرد.»

علی اکبر احمدیان، دبیر شورای عالی امنیت ملی؛ عبدالکریم بنی‌طرفی، مشاور وزیر دفاع در حوزه صنعت هوایی و رئیس سابق سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح؛ فاطمه حق‌شناس و معصومه تیموری، از شرکت ایمن صنعت زمان‌فرا؛ و رضا خاکی، مجیدرضا نیازی و ولی ارلانی‌زاده‌، از شرکت صنایع هوایی قدس، در فهرست تحریم‌شدگان از سوی دولت کانادا قرار گرفته‌اند.

آنها مشمول ممنوعیت معاملاتی می‌شوند، هر دارایی که ممکن است در کانادا داشته باشند مسدود خواهد شد و اجازه ورود به این کشور را نخواهند داشت.

در بیانیه دولت کانادا آمده است که تحریم‌ها با هدف تحت فشار قرار دادن رژیم ایران برای رسیدگی به نارضایتی و مطالبات شهروندان و پرداخت هزینه‌‌ به خاطر اقدامات بی‌ثبات‌کننده‌اش در خارج از ایران اعمال شده است.

در این بیانیه آمده است که کانادا همچنان در کنار مردم ایران که شجاعانه از حقوق خود دفاع می‌کنند، خواهد ایستاد.

شرکت «ایمن صنعت زمان فرا» در سال گذشته میلادی به دلیل آنچه «تولید و ارائه تجهیزات ضدشورش به نیروی انتظامی» جمهوری اسلامی نامیده شد، از سوی ابالات متحده تحریم شده بود.

چندی پیش، بریتانیا نیز یک شرکت ایرانی سازنده پهپاد و چند شرکت خارجی را به دلیل تأمین تسلیحات و قطعات مورد نیاز روسیه برای استفاده علیه اوکراین تحریم کرد.

شرکت ایرانی «پراور پارس» و هفت تن از مدیران آن که قبلاً در ماه فوریه سال جاری میلادی تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفته بودند از جمله اشخاص و شرکت‌هایی هستند که توسط بریتانیا تحریم شده‌اند.

بریتانیا، آمریکا، و اتحادیه اروپا از فوریه گذشته، مجموعه‌ای از تحریم‌ها را برای مجازات روسیه به دلیل تهاجم به اوکراین، که مسکو آن را «عملیات نظامی ویژه» نام گذاشته است، اعمال کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG