لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۷

بالا گرفتن اختلاف فرانسه و بریتانیا بر سر ماهیگیری؛ دو طرف یکدیگر را به «تحریم» و «اقدامات حقوقی» تهدید کردند


شناور توقیف شده بریتانیایی توسط فرانسه
شناور توقیف شده بریتانیایی توسط فرانسه

بریتانیا روز دوشنبه ۴۸ ساعت به فرانسه مهلت داد تا به اختلاف دو کشور در زمینه ماهیگیری در آب‌های غنی دو کشور پایان دهد.

به گزارش رویترز، این اختلاف ممکن است به یک مناقشه تجاری گسترده‌تر بین دو اقتصاد بزرگ اروپا تبدیل شود. این امر همچنین می‌تواند بر اساس توافق تجاری برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) به اقدامات پر پیچ و خم قانونی بیانجامد.

این اختلاف ممکن است به یک مناقشه تجاری گسترده‌تر بین دو اقتصاد بزرگ اروپا تبدیل شود و یا بر اساس توافق تجاری برگزیت به اقدامات پر پیچ و خم قانونی بیانجامد.

مناقشه اخیر دو کشور بر سر ماهیگیری روز چهارشنبه گذشته و با توقیف یک شناور بریتانیایی توسط فرانسوی‌ها در آب‌های فرانسه، به اوج خود رسید.

پاریس تهدید کرده است که از روز سه شنبه ۲ نوامبر تحریم‌هایی را اعمال می‌کند که می‌تواند تجارت بین دو سوی کانال مانش را مختل کند.

این اقدامات می‌تواند شامل افزایش بازرسی‌های مرزی و بهداشتی کالاهای بریتانیا و ممنوعیت ورود کشتی‌های بریتانیایی به برخی بنادر فرانسه باشد.

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، به شبکه اسکای نیوز گفت که اختلافات باید طی ۴۸ ساعت برطرف شود. او گفت فرانسوی‌ها «تهدیدهای غیرمنطقی» مطرح کرده‌اند و برخورد آنها در تجارت «غیرمنصفانه» بوده است. او گفت اگر فرانسوی‌ها طی ۴۸ ساعت عقب‌نشینی نکنند و تهدید به تحریم کردن بریتانیا را متوقف نکنند، بریتانیا دست به اقداماتی خواهد زد که می‌تواند شامل دریافت غرامت باشد.

بریتانیا و فرانسه چندین دهه بر سر مناطق غنی ماهیگیری در اطراف سواحل شمالی خود با هم اختلاف داشتند، اما در ماه سپتامبر گذشته و پس از این که پاریس، لندن را متهم کرد که مجوز کافی برای ماهیگیری در منطقه‌ای از سواحل بریتانیا را به قایق‌های فرانسوی اختصاص نداده است، اختلافات تازه‌ای آغاز شد.

بریتانیا اکنون میزبان مذاکرات مهم بین المللی سازمان ملل در زمینه تغییرات اقلیمی است که اکنون در گلاسگو آغاز شده است، و مناقشه با فرانسه خطر منحرف شدن توجهات از این کنفرانس را به همراه دارد.

XS
SM
MD
LG