لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۱

سفر وزیر خارجه انگلیس به ایران برای حل مسائل کنسولی و ملاقات با «نازنین زاغری»


رسانه های انگلیس خبر داده اند بوریس جانسون وزیر خارجه این کشور هفته آینده به ایران سفر خواهد کرد. این خبر ساعتی بعد از مکالمه تلفنی جانسون و وزیر خارجه ایران اعلام شد.

روز سه شنبه ۱۶ آبان، بوریس جانسون و محمد جواد ظریف تلفنی صحبت کردند. اطلاعی از جزئیات مکالمه این دو نفر نیست اما سخنگوی وزارت خارجه ایران تایید کرده که وضعیت نازنین زاغری یکی از موضوعات مورد بحث بوده است.

در روزهای اخیر فشارها بر خانم زاغری افزایش یافته است.

نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی ایرانی تبار که به همراه دختر خردسالش برای دیدن خانواده خود به ایران سفر کرد از یک سال و نیم پیش در ایران زندانی شده به اتهامات امنیتی به تحمل پنج سال زندان محکوم شده است.

خانم زاغری به تازگی با اتهامات جدیدی مواجه شده است و یک هفته پیش بعد از اظهارنظری از سوی وزیر خارجه انگلیس باز مورد بازجویی قرار گرفت. بوریس جانسون، هفته گذشته در نشستی با یک کمیته پارلمان بریتانیا ضمن محکوم کردن حبس خانم زاغری در ایران درباره او گفته بود: «او فقط به مردم در ایران روزنامه نگاری درس داده است.»

در آذر ۱۳۹۰ نیز برخی بسیجیان به ساختمان سفارت بریتانیا حمله کردند که موجب قطع روابط دیپلماتیک دو کشور برای مدتی طولانی شد.

دفتر وزیر خارجه انگلیس می گوید موضوعات کنسولی نیز در دیدار آقای جانسون و همتای ایرانی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

پیشتر آقای جانسون در پارلمان انگلیس گفته بود که حاضر است با نازنین زاغری در ایران دیدار کند.

جمهوری اسلامی ایران دو تابعیتی را قبول ندارد و می گوید افراد ایرانی را با قوانین ایران مجازات می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG